Adwokat lub prawnik to często nieoceniona pomoc nie tylko przy sprawach, które zostaną skierowane do sądu, ale także we wszystkich sytuacjach, kiedy nie wiemy jakie podjąć kroki ze względu na nieznajomość prawa w danej dziedzinie czy trudności z interpretacją aktualnych przepisów. Przed umówieniem się na spotkanie w kancelarii adwokackiej, warto jednak w pierwszej kolejności dobrze się przygotować – można w ten sposób skrócić czas oczekiwania na poradę prawną oraz mieć pewność, że sprawa zostanie dobrze rozpoznana przez specjalistę.

Adwokat we Wrocławiu - jak przygotować się do spotkania w kancelarii?

Przygotowanie dokładnego opisu sytuacji przed spotkaniem z adwokatem

Jeśli planujemy skorzystać z pomocy, jaką jest adwokat we Wrocławiu, jedną z istotniejszych kwestii jest spisanie sobie wszystkich ważnych informacji, dotyczących danej sprawy. Niezależnie od tego, jak jest ona złożona i jakiego tematu dotyczy, warto przygotować szczegółowy opis sytuacji, dzięki któremu wszystkie dane będą odpowiednio poukładane. Pozwoli to mieć pewność, że nie pominiemy żadnych ważnych aspektów, które mogłyby rzucić inne światło na sprawę. Bez odpowiedniego przygotowania, możemy ze stresu pominąć niektóre fakty lub przedstawić je w sposób nieuporządkowany. Warto zapisać sobie szczególnie konkretne informacje, np. nazwiska osób związanych ze sprawą – dzięki temu z pewnością niczego nie pomylimy. Niezależnie, czy szukamy porad prawnych we Wrocławiu, czy innym mieście, odpowiednie przygotowanie się do spotkania z adwokatem lub prawnikiem pozwoli specjaliście w krótkim czasie ocenić daną sprawę i opracować strategię dalszego działania.

Jaką dokumentację należy przygotować przed spotkaniem w kancelarii adwokackiej?

Choć nie każda sprawa, z jaką przychodzimy do adwokata, jest skomplikowana, większość z nich wymaga przedstawienia dokumentacji, która pozwoli specjaliście dokładnie zapoznać się z sytuacją. Niezależnie, czy chcemy poradzić się odnośnie sprawy karnej, sprawy rodzinnej czy należącej do innych dziecin prawa, kancelaria prawna w wielu przypadkach nie podejmie dalszych działań ani nie będzie mogła udzielić porad prawnych, jeśli nie otrzyma ważnych dokumentów, dostarczających wielu cennych informacji. To, jakie materiały będą potrzebne, zależy od rodzaju danej sprawy. Poniżej przedstawimy najczęstsze sprawy rodzinne, z jakimi przychodzą klienci do adwokatów we Wrocławiu, wraz z wykazem dokumentacji, która będzie wymagana przy poradach prawnych lub prowadzeniu sprawy:

  • sprawy rozwodowe – w tej sytuacji potrzebny będzie akt małżeństwa, a także akty urodzenia małoletnich dzieci, jeśli małżeństwo je posiada. Nie trzeba przynosić gotowego pozwu rozwodowego – adwokat może pomóc w jego sporządzeniu. Dodatkowo, jeśli sprawa dotyczy rozwodu z orzeczeniem o winie, warto przygotować dowody, które o niej świadczą, np. zdjęcia czy wydruki wiadomości e-mailowych. Będzie to potrzebne w dalszym toku sprawy i pozwoli odpowiednio przygotować się specjaliście.
  • sprawy alimentacyjne – w tym przypadku również ważny jest akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci, na które mają zostać przyznane świadczenia. Należy postarać się o zaświadczenie o miejscu pracy oraz wysokości zarobków strony pozwanej. Ponadto potrzebne będą wszelkie rachunki, faktury i zaświadczenia, które pozwolą udokumentować wydatki przeznaczone na dzieci, będące pod opieką osoby wnoszącej pozew. Warto pamiętać nie tylko o kosztach przeznaczonych na życie codzienne i edukację, ale także o dojazdach do szkoły, wakacjach, opłatach za mieszkanie itp.
  • sprawy spadkowe – tutaj najważniejszą informacją jest data śmierci spadkodawcy, warto także postarać się o spis wszystkich spadkobierców, wynikających z treści testamentu lub z ustawy. Jeśli istnieje testament, również warto go ze sobą zabrać. Dodatkowymi dokumentami, które mogą ułatwić pracę adwokata, są akt zgonu zmarłego oraz jego akt małżeństwa i akty urodzenia jego dzieci.

Warto zebrać potrzebną dokumentację jeszcze przed spotkaniem w kancelarii adwokackiej lub prawnej – chociaż część wymaganych materiałów możemy mieć już w domu, większość z nich musimy uzyskać od różnego typu instytucji, co nieraz może potrwać kilka dni. Kompletując je przed zasięgnięciem porady prawnej, oszczędza się swój czas i pieniądze, można bowiem udać się do adwokata w pełni przygotowanym i przedstawić mu sprawę w najbardziej szczegółowy sposób, bez konieczności donoszenia dodatkowych materiałów.