Środa, 5 czerwca, upłynęła mieszkańcom gminy Łąck w towarzystwie redaktorów z Radia Płock FM. To nowy cykl Radia, który ma przybliżyć płocczanom i turystom urokliwe miejscowości położone w pobliżu miasta.

Radiowcy już od rana rozstawili swój namiot w pobliżu Urzędu Gminy, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Słuchaczy Radia przywitał Wójt Gminy Łąck Zbigniew Białecki, który opowiedział o gminie i jej atrakcjach.

Wóz transmisyjny Radia przez cały dzień przemieszczał się po różnych miejscowościach gminy. Szczegóły można znaleźć m.in. na profilu Facebookowym Radia Płock FM:

https://www.facebook.com/radioplockfm/

Jednym z ważniejszych miejsc, które odwiedzili redaktorzy, była Wyłuszczarnia Nasion w Łącku. Miało tu miejsce otwarcie stałej wystawy „Wokół nasion”.

Wystawę tę, we współpracy merytorycznej z Nadleśnictwem Łąck, przygotował Powiat Płocki. To już druga stała ekspozycja zorganizowana w ramach projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego”, współfinansowanego
w ramach Osi Priorytetowej V Gospodarka przyjazna środowisku Działania 5.4 Ochrona bioróżnorodności Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Tym razem zaaranżowano około 62 m kw. powierzchni wystawowej. Ekspozycja obejmowała wykonanie plansz edukacyjnych, gablot ekspozycyjnych z opisami gatunków drzew, informacje o pozyskiwaniu nasion tego gatunku, ciekawostek przyrodniczych, zdjęć szkodników.

Jednym z ciekawszych rozwiązań są eksponaty powiększonych modeli nasion, które można porównać z rzeczywistą formą znajdującą się w gablocie ekspozycyjnej. Prezentację wzbogacają szyszki, kwiaty, gałązki, liście podstawowych gatunków: sosny, świerku, modrzewia, dębu, brzozy, olszy, lipy. Dobrane z niezwykłą starannością oświetlenie ledowe, podkreślające poszczególne elementy ekspozycji, czyni tę wystawę niezwykłą w odbiorze.

Element przyciągający szczególną uwagę zwiedzających to makieta prezentująca rozwój lasu – od sadzonki po ścinkę drzew oraz drzewo mateczne, z którego pobiera się nasiona, aż do ścinki drzew. Gospodarka leśna ukazana w takiej odsłonie i z taką dbałością o szczegóły jest niewątpliwe jedną z ciekawszych form edukacyjnych.

Przedsięwzięcie obejmowało również wyposażenie ekspozycji w ramki multimedialne ze słuchawkami prezentujące w formie edukacyjnej gospodarkę leśną. Ponadto przygotowaną ofertę wystawy uzupełniono o projektor, laptop, ekran multimedialny oraz ławy drewniane.

Wykonawcą wystawy w Łącku, tak jak i pierwszej pt. „Wisła” zlokalizowanej w Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, był Aleksander Niweliński - właściciel firmy ANDRIAS z Płocka, która zajmuje się doradztwem ds. fauny i flory.

W otwarciu wystawy wzięli udział m.in.: Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Wicestarosta Iwona Sierocka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łąck Lucjan Żukowski, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku Karolina Koper, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dorota Zakrzewska wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Olejnickim, Dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek.

Po otwarciu wystawy, władze Powiatu Płockiego, wspólnie z redaktorami Radia Płock FM, udali się nad Jezioro Łąckie Duże, gdzie – również w ramach projektu poświęconego ochronie bioróżnorodności – powstało miejsce wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców i gości gminy.