Ile razy zastanawiałeś się, czy aby na pewno wczorajsza impreza nie wymknęła się spod kontroli? Ile wypiłem kieliszków wódki? Jak dotarłem do domu? Patrzysz na kalendarz i uświadamiasz sobie, że przecież dziś jest dopiero czwartek i musisz pojechać do pracy. Budzik oczywiście nie zadzwonił, więc jesteś już bardzo spóźniony. Z zamkniętymi jeszcze oczami idziesz na poranną toaletę, później próbujesz coś przegryźć. Niestety nic nie może przejść przez twoje usta, a to wyraźny znak, że alkohol jeszcze się nie przetrawił. Jesteś już pewny, że nie powinieneś wsiadać za kółko, ale przypominasz sobie, że przecież dzisiaj masz bardzo ważne spotkanie, od którego zależy twój awans. Co teraz? Przecież taksówka przyjedzie w najlepszym wypadku za kilkanaście minut, a podróż autobusem zajmie więcej niż godzinę. Ryzykujesz i sięgasz po kluczyki do samochodu. Ledwo wyjeżdżając na główną drogę zauważasz, że za kilkaset metrów czeka Cię kontrola drogowa. I już wiesz, że masz kłopoty. Niestety twoje obawy się potwierdzają – alkomat zaświecił na czerwono. Jak szukać pomocy? W takim przypadku jak prowadzenie po alkoholu adwokat to ktoś, kogo dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz musiał zatrudnić.

Co grozi za jazdę na podwójnym gazie

Wszystko zależy od tego, co wykazał alkomat. Jeżeli dawka alkoholu nie przekroczyła 0,2 promila we krwi – droga wolna, nie musimy się niczym martwić. Policjant może oczywiście zastosować wobec nas pouczenie, które w żaden sposób nie skutkuje poważnymi konsekwencjami karnymi.

Gdy na wyświetlaczu urządzenia pojawia się wartość od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, sprawy się komplikują, ale nie mamy jeszcze bardzo poważnych kłopotów. W prawie polskim jazda pod wpływem alkoholu, gdy mówimy o wartościach nieprzekraczających wspomnianych wcześniej 0,5 promila, kwalifikuje się taki czyn jako wykroczenie. W tym wypadku poszukiwanie obrońcy możemy odłożyć na później. Grozi nam grzywna i odebranie prawa jazdy na kilka miesięcy lub kilka lat.

Najgorszą opcją z możliwych jest przekroczenie dawki 0,5 promila alkoholu. Teraz wskutek jazdy na podwójnym gazie możemy szukać najlepszego prawnika w mieście. Bo wydostanie się z tarapatów może nie być takie proste. Dlaczego? Ponieważ kwalifikacja naszego czynu to już nie wykroczenie a przestępstwo. Oprócz wspomnianej w przypadku wykroczenia grzywny, możemy spodziewać się nałożenia na nas dożywotniego zakazu wsiadania za kierownicę. Co gorsza, grozi nam również kara więzienia.

Jazda pod wpływem – jak się bronić?

Sposoby na uniknięcie kary- czy istnieją?

Jazda po kieliszku może mieć bardzo poważne konsekwencje. Czy w momencie, kiedy już przytrafi nam się jazda pod wpływem adwokat może w skuteczny sposób wnioskować o zawieszenie lub umorzenie kary? Każdy dobry prawnik jazdę po spożyciu alkoholu widział nie raz. Dlatego z pewnością zna kilka kruczków prawnych, które mogą skutkować całkowitym umorzeniem kary. Są to jednak bardzo rzadkie sytuacje. Jazda po alkoholu jest zazwyczaj bardzo surowo karana, a to dlatego aby pijani kierowcy byli coraz rzadszym zjawiskiem na drogach.

Oto kilka sposobów stosowanych przez obrońcę w procesie karnym:

sprawdzenie, czy alkomat, którym zostaliśmy badani posiadał dokument o legalizacji alkomatu. Jeżeli nie posiadał on aktualnego świadectwa, nie możemy być pewni czy alkomat nie był rozkalibrowany, a pomiar poprawny

wnioskowanie o zmianę kwalifikacji czynu- ma to zastosowanie, gdy pomiar wykazał wartość bliską dolnej granicy stężenia, za którą jesteśmy oskarżani o przestępstwo

dobrowolne zgłoszenie się na terapię leczenia uzależnień

Powyższe sposoby rzadko prowadzą do całkowitego umorzenia kary, chyba funkcjonariusze policji nie trzymali się procedury wykonywania pomiarów.