Chociaż wysokiej jakości beton wydaje się niemalże niezniszczalnym materiałem budowlanym, to jednak istnieje ryzyko, że ulegnie uszkodzeniu. Powodem tego mogą być m.in. określone warunki, w których znajduje się wykonana wylewka betonowa.
Co powoduje niszczenie betonu?
Istnieją trzy rodzaje czynników, które decydują o tym, czy beton rzeczywiście będzie trwały i solidny. Zawsze trzeba je brać pod uwagę, nawet jeszcze przed rozpoczęciem budowy – później również, jako właściciele budynku, powinniśmy od czasu do czasu sprawdzać, czy konstrukcja wciąż ma się dobrze.
Do czynników szkodliwych zaliczamy:
- czynniki fizyczne – wynikają z działania warunków atmosferycznych, szczególnie trwałej ekspozycji na mróz oraz opady. Do czynników fizycznych zaliczamy także erozję, skurcze czy krystalizację soli. One wszystkie mogą doprowadzić do niszczenia określonych elementów budowli;
- czynniki mechaniczne – najpopularniejsze, ponieważ wynikają z codziennego użytkowania miejsc, w których został wykorzystany beton. Eksploatacja prowadzi do naturalnego ścierania oraz do uderzeń, po czasie możliwe jest też osiadanie konstrukcji. Doliczyć należy także wszelkie wypadki, które mogą poważnie uszkodzić budynek;
- czynniki chemiczne i biologiczne – mowa tutaj o skażeniach biologicznych oraz o zmianach chemicznych, które pustoszą strukturę betonu, np. zwiększona ilość soli czy siarczanów.
Korozja betonu
Oczywiście kluczem do sukcesu jest zastosowanie jak najlepszego betonu od renomowanej betoniarni, np. http://wlodar.com.pl/. Jednak nawet to może nas nie uchronić przed takim zjawiskiem jak korozja. Powstaje ona w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych, na które budynek jest wystawiony przez nawet kilkanaście lat. Skutki mogą być opłakane, szczególnie kiedy w konstrukcji znajdują się elementy zbrojeniowe.
Wyszukując zatem „beton Wieluń”, upewnijmy się, że korzystamy z usług wyłącznie sprawdzonych producentów. Później niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja i możliwie jak najlepsze zabezpieczenie materiału przed działaniem czynników zewnętrznych. W ten sposób przedłużymy jego trwałość.