UM Płock: Komunikat wojewody dla osób przybywających do Polski

3 min czytania

W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa osoby przyjeżdżające do Polski w okresie od 15 do 24 marca br. zostaną objęte obowiązkową kwarantanną. Na granicy otrzymają ulotkę informacyjną jak się zachować. Wojewoda mazowiecki wyjaśnia, co to oznacza w praktyce.

Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole są również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej (przejścia graniczne z Białorusią, Rosją i Ukrainą) zostały wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski. Szczegóły:

gov.pl/web/mswia/uwaga-polska-wprowadza-ograniczenia-przy-przekraczaniu-granicy

Zasady obowiązkowej kwarantanny domowej

From 15 March, after returning to Poland you will be required to undergo mandatory 14-day quarantine. What does this mean?

Kwarantanna-15-03-druk cb_en.docx

Від 15 березня після повернення до ПольщіВи будете зобов’язані пройти обов’язковий 14-денний карантин. Що це означає?

Kwarantanna-15-03-druk cb_ua.docx

С 15 марта после возвращения в Польшу на Тебя распространяется обязательство прохождения 14-дневного карантина. Что это означает?

Kwarantanna-15-03-druk cb RU.docx

Kwarantannę domową przez okres 14 dni odbywa się pod adresem, który osoba wjeżdżająca podała w karcie lokalizacyjnej.

Jeśli kwarantanna będzie odbywana w domu, należy stosować się do poniższych zaleceń. Jeśli nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, służby wskażą odpowiedni ośrodek (informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy). Należy stosować się do poleceń i wytycznych służb.

Nie należy opuszczać domu.

Nie wolno wychodzić do sklepu.

Jeśli ma się pod opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwrócić się telefonicznie o pomoc do gminy.

Nie należy spotykać się z innymi osobami i zapraszać ludzi do domu.

Jeśli mieszka się z rodziną, w miarę możliwości należy ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.

Nelży używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.

Jeśli ma się możliwość, należy korzystać z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki trzeba zdezynfekować ją dostępnym środkiem czystości.

Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie.

Nalezy zachowywać zasady higieny. Często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.

Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności trzeba niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.

Należy udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej.

W weryfikacji przestrzegania zasad odosobnienia pomagają funkcjonariusze policji mogą odwiedzić osobę przechodzącą kwarantannę.

W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, nalezy korzystać z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ:

bit.ly/teleporady-lista

Więcej o e-zdrowiu na

Infolinia NFZ: 800 190 590

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł!

op. K. Kozłowski, źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,11103,1,1.html

Autor: krystian