Depresja to bardzo trudna choroba, której nie sposób pokonać w samotności. Dlatego bardzo istotne jest jak najszybsze skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Współpraca z lekarzem psychiatrą pozwala pokonać depresję i wrócić do normalności. Gdzie więc możemy szukać pomocy?

Depresja – jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Wszelkie objawy depresji są skupione wokół nieprawidłowej regulacji nastroju. Choroba ta przejawia się długotrwałym smutkiem, wzmożoną nerwowością czy brakiem radości z życia. Pamiętajmy jednak, by tego rodzaju stanu nie pomylić ze smutkiem, który dla każdego z nas jest czymś naturalnym. Smutek nie przeszkadza nam w odczuwaniu radości czy podejmowaniu codziennych aktywności. Gdy pojawia się depresja, sytuacja zmienia się diametralnie. Podłoże tej choroby jest mocno zróżnicowane. Może być wynikiem przyjmowania leków, zaburzeń hormonalnych czy innych czynników zewnętrznych. Mamy tu na myśli traumatyczne przeżycia, takie jak rozwód, zwolnienie z pracy czy ogłoszenie bankructwa. Szacuje się, że na depresję może cierpieć nawet kilka procent populacji.

Depresja – jak pomóc osobie chorej?

Choroba ta dotyka nie tylko osoby chorej, ale także jej rodzinę i bliskich. Osoba zmagająca się z takimi zaburzeniami nie jest przecież w stanie normalnie funkcjonować, czy wykonywać powierzonych jej obowiązków. W celu jak najszybszej pomocy warto udać się do specjalisty. Im szybciej namówimy chorego na wizytę w poradni psychiatrycznej, tym lepiej. Takie ośrodki bez problemu znajdziemy w sieci. Wystarczy kliknąć chociażby tutaj http://psychiatrzy.pl/. Bardzo ważna jest pierwsza rozmowa z lekarzem. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu może on bowiem ustalić przyczyny aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to w postawieniu diagnozy pomogą także inni specjaliści, jak np. internista czy neurolog. Im dokładniej psychiatra zlokalizuje źródła depresji, tym skuteczniejszą formę leczenia obierze. Dlatego właśnie nie wolno niczego zatajać podczas wywiadu. W ten sposób możemy tylko wydłużyć proces leczenia.

Depresja – dlaczego szybka pomoc jest tak ważna?