Salon – lub wielofunkcyjny pokój dzienny – jest wizytówką każdego mieszkania, niezależnie od jego wielkości. Poza odpowiednim umeblowaniem warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie – ważne jest, by w pokoju było nie tylko jasno, ale też by podkreślić charakter wnętrza. Podpowiadamy, kiedy warto wziąć pod uwagę żyrandol do salonu jako główne źródło światła.

Żyrandol do salonu: w jakim stylu wnętrza się sprawdzi?

Żyrandole kojarzą się chyba głównie z wielkimi, luksusowymi lampami znanymi z pałaców i dworów. I choć faktycznie geneza żyrandolu jest związana ze świątyniami i pałacami, to światło nie jest już dobrem luksusowym – każdy może pozwolić sobie na dobre oświetlenie mieszkania. Zmieniają się również style, w jakich projektowane są lampy. Łatwo więc dobrać żyrandol do salonu zarówno urządzonego antykami, jak i przeciwnie – nowoczesnego i minimalistycznego.

Wybierając żyrandol do salonu warto więc wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzone jest mieszkanie, ale można odważyć się też na nietypowe połączenia. Bywa, że połączenie zabytkowego elementu z nowoczesnym minimalizmem okazuje się strzałem w dziesiątkę!

Żyrandol do salonu jako główne źródło światła

Najczęściej oświetlenie sufitowe pełni funkcję głównego, jeśli nie jedynego, oświetlenia we wnętrzu. Szczególnie dotyczy to żyrandoli – te wielopunktowe lampy, o ile są odpowiednio dobrane, dają piękne, jasne, a przy tym rozproszone światło. Często można więc wykorzystać je jako jedyne źródło światła, zwłaszcza w dużym salonie z wysokim stropem. Takie pomieszczenie umożliwia odpowiednio wysokie zawieszenie lampy i równomierne rozchodzenie się światła po pokoju. W razie potrzeby można posłużyć się dodatkowymi lampami, na przykład podłogowymi lub zamocowanymi na ścianach – najlepiej jednak zacząć aranżację od głównego źródła światła, a w razie konieczności dodać uzupełniające.

Żyrandol do salonu jako światło dekoracyjne

Czy można wykorzystać żyrandol do salonu jako światło bardziej dekoracyjne, niż funkcjonalne? Można, ale jest to trudna aranżacja. W tym celu potrzebne jest dobrze zaplanowane oświetlenie boczne lub podłogowe, a żyrandol do takiej aranżacji powinien być zaprojektowany tak, by ładnie załamywał światło, nawet, jeżeli jest wyłączony. Żyrandol do zaplanowanego w ten sposób salonu powinien więc mieć odbijające światło elementy, na przykład kawałki szkła lub metalowe blaszki. Warto też zadbać o odpowiednią barwę światła – zawsze jest to ważne, ale szczególnie istotne jest to przy bardziej nietypowych aranżacjach. W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzi się światło neutralne, białe, a w niektórych wypadkach nawet lekko niebieskawe. Z kolei w bardziej tradycyjnych wnętrzach lepiej sprawdzi się ciepłe światło o lekko żółtawej barwie.

Czy żyrandol do salonu zawsze jest dobrym pomysłem?

Lampa nie powinna przytłaczać pomieszczenia – wybór żyrandola do salonu jest więc dobrym pomysłem w średnich i dużych pokojach, w mniejszych być może lepiej sprawdzi się mniejsze źródło światła – lub bardzo mały żyrandol, na przykład trzypunktowy. Zarówno wielkie, bogato zdobione żyrandole, jak i skromniejsze, nowoczesne warianty można obejrzeć np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/853-zyrandole-do-salonu-jadalni. Przed ostateczną decyzją najlepiej wybrać kilka modeli i o ile mamy odpowiednie umiejętności, spróbować wmontować ich zdjęcia w fotografie docelowego wnętrza. Pamiętajmy, że barwę światła można w dużej mierze zmienić, montując odpowiednie żarówki. Mamy również duży wpływ na intensywność i twardość światła – nowoczesne żarówki występują w różnych mocach, a niektóre mają wmontowane filtry rozpraszające światło. Najważniejszy jest więc wybór lampy, która będzie pasować do wnętrza.

Żyrandol do salonu – ponadczasowe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę!