szpinak

Zielone liście szpinaku to jeden z głównych składników wielu smacznych i zdrowych potraw. To niskokaloryczne, bogate w witaminy, bogate w przeciwutleniacze warzywo ma neutralny smak i dobrze komponuje się z szeroką gamą produktów spożywczych. Szpinak jest bogaty w żelazo, witaminę K i przeciwutleniacze. To niskokaloryczne, liściaste warzywo można dodawać do sałatek, wypieków i stosować jako składnik przystawek do mięs lub ryb. Co jeszcze warto wiedzieć o szpinaku?

Właściwości odżywcze szpinaku

Przez długi czas uważano, że szpinak jest najbogatszym źródłem żelaza w pożywieniu. Różne źródła podają, że w 100 g znajduje się aż 35 mg. Niestety, późniejsze badania wykazały, że ilość żelaza jest znacznie mniejsza. W rzeczywistości 100 g szpinaku zawiera ok. 2,7 do 3,5 mg żelaza. To też dużo - około 25 procent zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej. Szpinak jest bardzo „lekkim” pożywieniem: ma tylko 23 kcal na 100 g. Zawiera również dużą ilość błonnika, dlatego wielu dietetyków poleca szpinak jako pożywienie zapewniające uczucie sytości, utratę wagi i poziom cholesterolu we krwi. Świeże liście szpinaku są bogate w witaminę A i C o działaniu przeciwutleniającym, a także bioflawonoidy: luteina, zeaksantyna i beta-karoten. Związki te zwalczają wolne rodniki, poprawiają wzrok i pomagają chronić organizm przed rozwojem raka. 100 g szpinaku dostarcza dzienne zapotrzebowanie witaminy K. Liście szpinaku zawierają również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy. Zawiera również potas, magnez, mangan, miedź i cynk.

Czy wszyscy mogą jeść szpinak?

Ze względu na wysoką zawartość witaminy K szpinak nie jest polecany osobom z problemami z krzepnięciem krwi oraz przyjmującym antykoagulanty. Ponadto szpinak zawiera kwas szczawiowy, który może powodować tworzenie się kamieni w niektórych typach kamicy moczowej. Szpinak zawiera również goitrogeny, które mogą być niebezpieczne dla osób z dysfunkcją tarczycy. Jeżeli jednak nie mamy żadnych z wymienionych problemów zdrowotnych, spożycie szpinaku będzie bardzo dobrym wyborem. Największy dostęp do świeżego szpinaku mamy latem, jednak zielone warzywo powinniśmy jeść również zimą, ponieważ głębokie mrożenie pomaga zachować wszystkie składniki odżywcze tej rośliny. Świeży szpinak można jeść na surowo, dodawać do sałatek, kanapek, a nawet wyciskać. Mrożony szpinak można dodawać do dań z makaronu i ryżu, zup i wypieków. Szpinak dobrze komponuje się również z mięsem, rybami i jajami. Catering dietetyczny Płock to sposób, aby nasza dieta składała się ze zdrowych i smacznych produktów.