Na co uważać przy wyborze doradztwa kredytowego?

Wiele różnych organizacji oferuje usługi doradztwa kredytowego. Wiele z nich, choć nie wszystkie, ma status organizacji non-profit lub publicznej. Mogą to być pojedyncze agencje, które oferują wyłącznie usługi doradztwa kredytowego lub jednostki większych organizacji, takich jak unie kredytowe, uniwersytety. Niektóre banki komercyjne oferują również usługi doradztwa kredytowego.

Jako dostawcy wsparcia budżetowego, usług planowania finansowego i doradztwa w zakresie zadłużenia, większość usług doradztwa kredytowego cieszy się dobrą opinią i jest przyjaźnie nastawiona. Jednak plany zarządzania długiem oferowane przez wielu doradców kredytowych mogą mieć negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. A status non-profit nie oznacza automatycznie statusu godnego zaufania - niektóre agencje mogą stosować zakulisowe taktyki, aby wycisnąć więcej pieniędzy od swoich klientów.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy pamiętać o następujących kwestiach

1. Nie płać za nic z góry

Nie współpracuj z agencjami, które wymagają, abyś zapłacił za ocenę finansową, zanim zostaniesz poinformowany o ich usługach. Renomowani doradcy kredytowi udzielają informacji o tym, czym się zajmują - i jak zarządzać pieniędzmi - zanim zaczną pobierać opłaty lub poddawać klientów inwazyjnym ocenom. Ponadto doradcy kredytowi, którzy sprzedają usługi przez telefon, nie mogą pobierać opłat za plan zarządzania długiem, w tym opłat wstępnych i miesięcznych, dopóki nie zakończą negocjacji ze wszystkimi uczestniczącymi wierzycielami i nie zaakceptują pierwszej miesięcznej składki na plan.

2. Pobierz tabelę opłat

Wiele agencji doradztwa kredytowego zapewnia wszystkim uczestnikom bezpłatną pomoc budżetową, a niektóre dotują również warsztaty, lekcje i indywidualne doradztwo. Mogą one również obniżyć opłaty za zarządzanie długiem dla klientów, którzy zmagają się z problemami. Unikaj organizacji, które nie do końca wiedzą, za co pobierają opłaty, a zanim zapiszesz się na plan zarządzania długiem, upewnij się na piśmie, że nigdy nie będziesz musiał płacić więcej niż określoną kwotę miesięcznie.

3. Podchodź sceptycznie do ogólnych twierdzeń

Unikaj organizacji, które twierdzą, że mogą natychmiast przywrócić Twoją ocenę zdolności kredytowej, pozbyć się długów w ciągu kilku miesięcy lub zachować informacje o problemach kredytowych z przeszłości (takich jak opóźnienia w płatnościach lub przejęcia) przed przyszłymi wierzycielami. Takie rzeczy nie są możliwe.

Podsumowanie

Przed zarejestrowaniem się porozmawiaj z kilkoma agencjami doradztwa kredytowego – i, jeśli to możliwe, z innymi specjalistami finansowymi – aby upewnić się, że doradztwo kredytowe Warszawa jest właśnie dla Ciebie. Powinieneś także stworzyć skromny, ale zrównoważony budżet osobisty i zobowiązać się do jego przestrzegania. Może to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami, takimi jak skrócenie urlopu czy jedzenie w restauracji, ale warto. A jeśli masz już zaległości z wieloma kartami kredytowymi lub innymi długami, może lepiej teraz zwrócić się o pomoc do doradztwo kredytowe, niż czekać, aż będziesz musiał podjąć jeszcze bardziej drastyczne środki, takie jak złożenie wniosku o ogłoszenie upadłość.