Skup udziałów w nieruchomościach – co warto o nim wiedzieć?

Nieruchomość nie zawsze posiada tylko jednego właściciela, co często generuje konflikty między nimi. W takiej sytuacji sprzedaż swojego udziału w nieruchomości jest jednym z najlepszych rozwiązań. Nabywca prywatny najprawdopodobniej jednak nie będzie chciał takiego lokalu zakupić, wtedy z pomocą przychodzi nam skup nieruchomości. W jaki sposób działa i jak można mu sprzedać swoje udziały? Podpowiadamy.

Udziały w nieruchomościach

Najczęściej wchodzimy w posiadanie udziału w jakiejś nieruchomości wskutek postępowania spadkowego. Wiele osób, wraz ze swoimi krewnymi dziedziczy różnego rodzaju udziały: w ziemi, mieszkaniu, domu, a czasem w większych nieruchomościach. Posiadanie udziału w nieruchomościach wiąże się jednak nie tylko zyskami, ale także z obowiązkami. Należy do nich przede wszystkim koszt utrzymania danego obiektu. Wiele osób nie ma ochoty ponosić takich nakładów pieniężnych, a do tego nie umie porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami obiektu. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na sprzedaż swoich udziałów. Jednak nabywcy prywatni bardzo rzadko decydują się na taki zakup. W przypadku obiektu, który ma kilku współwłaścicieli, z pomocą przychodzą nam firmy zajmujące się profesjonalnym skupem nieruchomości.

Skup nieruchomości – czym jest?

Skup nieruchomości zajmuje się kupnem wszelkiego rodzaju domów, mieszkań, działek itp., niezależnie od ich sytuacji prawnej. Możliwy jest również skup nieruchomości z lokatorami. Takie firmy możemy znaleźć w każdym większym mieście, np. na terenie naszego działa skup nieruchomości Płock.

W jakich nieruchomościach możemy sprzedać udziały?

Zazwyczaj możliwy jest skup udziałów w nieruchomościach w następujących lokalach: mieszkaniach, gdzie tytułem prawnym jest spółdzielczo — własnościowe prawo do lokalu, mieszkaniach własnościowych, wszelkiego rodzaju zabudowaniach takich jak domy, lokalach użytkowych, kamienicach, domach wielorodzinnych, hotelach, pensjonatach, motelach, a także gospodarstwach rolnych oraz działkach budowlanych i inwestycyjnych.

Jak wygląda sprzedaż udziału w nieruchomości?

Ze współwłasnością mamy do czynienia w sytuacji kiedy własność nieruchomości przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Współwłasność nieruchomości reguluje Kodeks Cywilny, który dzieli ją na współwłasność włączoną oraz współwłasność w częściach ułamkowych. Ponieważ procedura zniesienia współwłasności jest skomplikowana i długotrwała, a firma bierze ją na siebie, zazwyczaj może zaproponować kwotę rzędu 20 – 50% wartości naszego udziału. Jednak całość procesu dla nas jest ekspresowa – wystarczy zadzwonić i porozmawiać z pracownikiem firmy, aby otrzymać wycenę i niedługo później podpisać umowę sprzedaży i otrzymać gotówkę.