Twoja waga to tylko cyfry. Przez ich znajomość nie dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się w twoim organizmie – czego mu brakuje, czego natomiast jest w nim o wiele za dużo. Sam pomiar masy ciała nie dostarcza nam informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz nawodnienia organizmu. Jednakże dzięki bioimpedancji elektrycznej (BIA) czyli metodzie analizy składu ciała możemy otrzymać kluczowe informację na temat na przykład zawartości beztłuszczowej masy ciała, masy mineralnej kości czy procentowej zawartości masy mięśniowej. Regularna analiza składu ciała to podstawa w zapobieganiu rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość.
Czym jest analizator składu ciała?
Metoda bioimpedancji elektrycznej opiera się na różnicy w przewodzeniu prądu elektrycznego w środowisku wodnym i tłuszczowym. Tkanka beztłuszczowa naszego ciała składa się w ponad 70% z wody i stosunkowo wydajnie przewodzi prąd elektryczny, podczas gdy tkanka tłuszczowa jest uboga w wodę i nie przewodzi prądu dobrze. Można więc powiedzieć że tkanka tłuszczowa stwarza opór dla przepływu prądu elektrycznego.
Analizator składu ciała wykorzystuje elektrody do przesyłania prądu elektrycznego o niskim natężeniu przez nasze ciało. Prąd elektryczny przepływa przez elektrody, przechodząc przez tkankę beztłuszczową, a także tkankę tłuszczową w naszym organizmie. Badanie BIA polega więc na zmierzeniu impedancji, czyli oporu elektrycznego tkanek naszego organizmu.
Analizowanie składu ciała w dietetyce
Dietetyk podczas wizyty w gabinecie dokonuje oceny sposobu żywienia oraz przedstawia zalecenia dietetyczne uwzględniające styl życia, potrzeby organizmu, wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta. Konsultacja z zakresu dietetyki przeprowadzana powinna być przez magistra dietetyki. Jest to istotne, ponieważ do oceny stanu organizmu i dobrania odpowiedniej diety, sama analiza nie wystarczy. Dopiero wynik analizy składu ciała, dokładny wywiad żywieniowy i medyczny dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz badania krwi pozwolą dobrać odpowiedni plan żywieniowy, czy skorygować wcześniejszy sposób żywienia. Pozwoli to na poprawę stanu zdrowia oraz efektywne osiągnięcie założonych rezultatów.
Analizatory składu ciała są narzędziem, które pozwala poznać w o wiele większym stopniu efekty stosowanej diety bądź treningu niż jest to możliwe ze zwykłą wagą. W gabinetach dietetycznych najczęściej spotkać można bardziej rozbudowane analizatory masy ciała BIA niż te które możemy zafundować sobie w domu. Oferują one nie tylko większą dokładność pomiaru, bardziej kompleksowy zakres danych, ale automatycznie wyliczają dodatkowe parametry, które mogą być użyteczne dla badającego. Dodatkowo, oprócz samej analizy, dostaniemy również pełną informację w sprawie diety czy badań które musimy wykonać.
Skład ciała w kardiologii
Podstawą w zapobieganiu rozwoju chorób cywilizacyjnych, na przykład chorób naczyniowo-sercowych, jest regularność w badaniach stanu naszego zdrowia. Jednym z nich jest właśnie analiza składu ciała. Pomaga ona zweryfikować wiele parametrów które mają wpływ nie tylko na naszą wagę ale również jakość naszego zdrowia i życia, między innymi ilość trzewnej tkanki tłuszczowej osadzającej się w jamie brzusznej, której nadmiar zwiększa ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca, zaburzenia metaboliczne, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Pletyzmografia impedancyjna klatki piersiowej, czyli jeden z rodzajów analizy składu ciała, jest metodą umożliwiającą monitorowanie podstawowych parametrów hemodynamicznych układu sercowo-naczyniowego, takich jak rzut sercowy czy obwodowy opór naczyniowy. Analiza taka pozwala również na identyfikowanie obrzęku lub zatrzymanie płynów w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, co może dodatkowo obciążać układ sercowo-naczyniowy.
Oczywiście nie są to jedyne specjalizacje w których korzysta się z analizatora składu ciała. Stosowany jest w dietetyce i kardiologii, ale również w diabetologii, podczas rehabilitacji, w ogólnie rozumianej medycynie, w sporcie wyczynowym i w piłce nożnej czy fitnessie oraz w szkołach czy oddziałach pediatrycznych w szpitalach i przychodniach.