Praca w Płocku – gdzie szukać pracy?

Według GUS w 2020 r. położony na terenie województwa mazowieckiego Płock zamieszkiwało ponad 118 tys. osób. Ponieważ wielu mieszkańców tego miasta poszukuje pracy w oddalonej o 100 km Warszawie, często pojawia się pytanie: czy w Płocku można znaleźć zatrudnienie i w jakich branżach?

Ile wynosi aktualna stopa bezrobocia w Płocku?

Aby opisać zjawisko bezrobocia na danym obszarze, wykorzystuje się wskaźnik stopy bezrobocia. Ile wynosi ona w Płocku i jak wypada na tle stopy bezrobocia wyliczonej dla całego kraju?

Jak podaje Miejski Urząd Pracy w Płocku, stopa bezrobocia na koniec września w województwie mazowieckim wynosiła 4,8 proc., podczas gdy w mieście Płock była wyższa – osiągnęła 6,3 proc. To także więcej niż stopa bezrobocia w skali Polski, która w tym samym okresie wynosiła 5,6 proc. Dobrą wiadomość jest, że bezrobocie w Płocku spada z miesiąca na miesiąc. Jeszcze w styczniu 2021 r. jego wskaźnik wynosił 7,3 proc.

Gdzie szukać pracy w Płocku?

Jakie możliwości mają pracownicy, którzy poszukują pracy na terenie Płocka? Ogłoszenia o pracę pojawiają się w różnych miejscach. Warto regularnie odwiedzać:

  • Urząd pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Doradcy z urzędu pomagają też w określeniu dalszej ścieżki rozwoju.
  • Portale ogłoszeniowe. To dziś najwygodniejszy i najszybszy sposób dotarcia do aktualnych ofert pracy. Najlepiej wybierać te portale, które cieszą się największą popularnością wśród pracodawców, np. https://www.gowork.pl/praca/plock;l.
  • Strony internetowe wybranych pracodawców. Tam również często pojawiają się nowe oferty zatrudnienia – zazwyczaj jeszcze zanim trafią na portal ogłoszeniowy.

Specjaliści powinni być też aktywni na portalach społecznościowych pozwalających stworzyć sieć kontaktów zawodowych. Niektóre firmy nie prowadzą standardowych rekrutacji, ale szukają pracowników poprzez już zatrudnione osoby. W takich sytuacjach posiadanie kontaktów w branży jest bezcenne.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Płocku?

Brak jest aktualnych danych o średnim wynagrodzeniu, na jakie mogą liczyć pracownicy z Płocka. Jeżeli jednak spojrzeć na dane historyczne, to Płock jest atrakcyjnym rynkiem pracy – zwłaszcza na tle innych miast.

Jak wynika z badania GUS, który w 2018 r. przeprowadził analizę przeciętnych wynagrodzeń obejmującą 66 miast na prawach powiatu, pracownicy z Płocka mogli liczyć na pensję rzędu 5705 zł brutto. Wówczas było to 118 proc. średniej pensji. Dziś osoby aktywne mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie – jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, przeciętne wynagrodzenie w województwie mazowieckim to już 6746,93 zł brutto.

W jakich zawodach brakuje pracowników w Płocku?

Informacje o pracownikach poszukiwanych przez pracodawców na terenie Płocka można znaleźć w publikacji „Barometr zawodów”. Wynika z niej, że w bieżącym roku płockie firmy poszukują zarówno pracowników fizycznych, jak i specjalistów.

Na liście zawodów deficytowych znajdują się: brukarze, kierowcy samochodów ciężarowych, pracownicy produkcji odzieży i monterzy. Poszukiwani są pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, położne) oraz nauczyciele (zwłaszcza praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych). Pracowników szukają także przedsiębiorstwa specjalizujące się w elektronice, automatyce i robotyce.

Jesteś jednym z poszukiwanych specjalistów czy fachowców? Ze znalezieniem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy w Płocku nie powinieneś mieć większego problemu.