Jak wygląda przebieg leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe bardzo często jest jedynym wyjściem w przypadku zębów dotkniętych próchnicą. Pozwala skutecznie usunąć stan zapalny oraz zainfekowane elementy zęba bez konieczności jego wyrywania. Warto bliżej przyjrzeć się temu, kiedy jego przeprowadzenie jest niezbędne oraz w jaki sposób jest wykonywane.

Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja polega na usunięciu miazgi zębowej. Gdy ząb zostanie zaatakowany przez bakterie w wyniku powstałego ubytku przedostają się one do wnętrza. Wywołują tym samym stan zapalny objawiający się bólem. Jeśli zbyt późno udamy się do stomatologa przeprowadzenie tego rodzaju leczenia będzie nieuchronne. Podczas niego stomatolog usunięciu zainfekowaną miazgę zębową, dokładnie oczyści oraz zdezynfekuje wnętrze zęba, a także odpowiednio je zabezpieczy. Pozwoli to uniknąć dalszego rozwoju choroby. Jet to więc alternatywa dla usunięcia zęba, co wywołuje nie tylko dyskomfort, ale także negatywnie wpływa na ogólny wygląd. Wiele gabinetów oferuje swoim pacjentom to specjalistyczne leczenie, jakim jest endodoncja w Warszawie można bez większego problemu takie znaleźć.

W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe?

Dentysta zleca wykonanie prześwietlenia chorego zęba, aby ocenić jego stan oraz sprawdzić ilość oraz dokładne rozmieszczenie poszczególnych korzeni. Pozwala ono również stwierdzić, jak rozległa jest infekcja oraz jak daleko sięga. Pacjentowi przed rozpoczęciem zabiegu podawane jest znieczulenie, które ma na celu złagodzić dolegliwości bólowe, które mogą pojawić się w jego trakcie. Następnie stomatolog przechodzi do otwarcia zęba za pomocą specjalistycznych narzędzi. Odsłania on ujścia kanałów i usuwa w nich w całości miazgę. Wnętrze zęba jest dokładnie czyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. W wyniku tego poszerzają się one, a także usuwane jest z nich unerwienie. 

Kolejnym krokiem jest wypełnienie dokładnie pustych już kanałów specjalnym materiałem, który skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem bakterii. Kolor wypełnienia dopasowywany jest do naturalnego odcienia pozostałych zębów, dzięki czemu swoim wyglądem nie odbiega on w zupełności od pozostałych. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych leczenie kanałowe jest wykonywane przy użyciu lasera, co umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza zęba i jeszcze dokładniejsze przeprowadzenie całego zabiegu. Po zakończeniu leczenia dentysta zleca także bardzo często ponowne wykonanie zdjęcia RTG, aby ocenić, czy w zębie nie rozwija się ponownie stan zapalny.

Endodoncja jest zabiegiem bezbolesnym dzięki zastosowaniu znieczulenia. Jednak po zabiegu pacjenci mogą przez pewien czas odczuwać dyskomfort i dolegliwości bólowe wynikające z faktu podrażnienia ozębnej. W ich łagodzeniu pomóc mogą jednak środki przeciwbólowe. Ząb po leczeniu kanałowym ze względu na to, że jest martwy może być bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy konieczne jest więc wzmocnienie jego korony poprzez zastosowanie specjalnych wkładek zapobiegających jego zużywaniu.