Inwestowanie w akcje - jak wybrać odpowiedni rachunek maklerski

Osoby, które pragną inwestować na giełdzie papierów wartościowych muszą posiadać rachunek maklerski umożliwiający im zakup akcji. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Na czym polega inwestowanie w akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Inwestowanie w akcje - podstawy

Akcje to papiery wartościowe, które są emitowane przez spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne w celu uzyskania środków na sfinansowanie inwestycji. W zamian właściciel akcji uzyskuje prawo do udziału w zysku spółki. Akcje notowane są na giełdzie, gdzie odbywa się obrót nimi. Inwestorzy kupują i sprzedają akcję, a ich wycena uzależniona jest od aktualnej wielkości popytu oraz podaży. Inwestowanie w akcje może przyjąć formę krótkoterminową (spekulacja) lub długoterminową, kiedy oprócz wzrostu wartości akcji można liczyć również na wypłatę dywidend.

Jak inwestować w akcje?

Jak wspomniano we wstępie zakupu akcji mogą dokonać jedynie osoby posiadające rachunek maklerski. Jego założenie umożliwiają brokerze, którzy pełnią rolę pośredników pomiędzy inwestorami giełdowymi, a samą giełdą. Przykładem brokera może być bank Saxo, którego rachunek maklerski umożliwia inwestowanie na 60 giełdach z całego świata. Samo otwarcie rachunku jest bardzo wygodne, ponieważ można to zrobić przez Internet. Następnie wystarczy odpowiednio go zasilić, co pozwoli kupować i sprzedawać akcje online.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?

Warto mieć świadomość, że oferty brokerów w zakresie rachunku maklerskiego mogą znacząco się różnić. co pokazuje artykuł opisujący istotne kwestie przy wyborze takiego konta. Na co w związku z tym zwrócić szczególną uwagę? Czynników jest wiele, jednak najczęściej wymienia się:

- wysokość opłat - broker może pobierać opłaty nie tylko za dokonywanie transakcji zakupu, czy sprzedaży akcji, ale również wypłaty gotówki na konto bankowe, czy nawet dostęp do notowań w czasie rzeczywistym;

- model kontaktu z maklerem - samodzielna obsługa przez Internet, czy zlecanie transakcji osobiście lub telefonicznie;

- szerokość oferty - udostępnienie możliwości inwestowania zarówno na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach;

- różne kanały dostępu - możliwość inwestowania z poziomu komputera oraz aplikacji mobilnej;

- wsparcie techniczne i merytoryczne - jakość obsługi na infolinii i nie tylko;

- dostęp do analiz oraz doradztwa inwestycyjnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego przekłada się nie tylko na komfort inwestowania, ale również wysokość zysków, która jest uzależniona od opłat. Szeroka oferta brokera sprawia natomiast, że inwestor ma duże możliwości w zakresie doboru konkretnych spółek.