Na co zwrócić uwagę przy budowie studni głębinowej?

2 min czytania
Na co zwrócić uwagę przy budowie studni głębinowej?

Na co zwrócić uwagę przy budowie studni głębinowej?

Budowa studni głębinowej to doskonałe rozwiązanie dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Przed zleceniem jej wykopania warto jednak rozważyć, do jakich celów woda będzie wykorzystywana. W końcu nie zawsze studnia głębinowa jest potrzebna. Natomiast zdarza się, że to jedyne możliwe rozwiązanie.

Kiedy opłaca się budowa studni głębinowej?

Z inwestycji w studnię głębinową zadowolone będą osoby, które wokół domu mają spory ogród. Częste podlewanie roślin pochłania duże ilości wody. Dzięki takiej budowie można ograniczyć rachunki płacone gminnym wodociągom. Właśnie z tego samego powodu spadają wydatki właścicielom basenów.

W wielu miejscach budowa studni głębinowej to też konieczność. Jedną z przyczyn bywa brak połączenia z publiczną kanalizacją oraz odmowa wykonania przyłącza przez gminę. Kolejny powód to bardzo zła jakość wody z wodociągu. W takim przypadku warto zainwestować w lepsze ujęcie głębinowe.

Budowa studni głębinowej nie jest opłacalna, gdy domownicy zużywają wodę wyłącznie do sprzątania, higieny i przygotowywania posiłków. Jej zużycie jest wtedy niewielkie. W takiej sytuacji niższe rachunki nie przyczynią się do zwrotu inwestycji.

Jakie formalności obowiązują przy budowie studni głębinowej?

Przed rozpoczęciem wiercenia studni głębinowej należy wystąpić o pozwolenie do miejscowego starostwa powiatowego. Do urzędowego wniosku trzeba dołączyć plan odwiertu. Co ważne, ujęcie do użytku prywatnego nie może być głębsze niż 30 m. Średnioroczna wydajność dobowa studni może dojść co najwyżej do 5 m³.

Jeżeli studnia ma mieć więcej niż 30 m, a zużycie wody ma być wyższe niż 5 m³, wymogiem jest pozwolenie od Państwowego Gospodarstwa Wodnego. W takim przypadku trzeba przedstawić opis działalności komercyjnej i planów gospodarowania wodą, wypis i wyrys gminnego planu zagospodarowania przestrzennego, ocenę hydrologiczną i wodnoprawną oraz decyzję o warunkach środowiskowych w danym miejscu.

Jakie normy musi spełniać studnia głębinowa?

Studnia głębinowa musi być umiejscowiona co najmniej 5 m od granicy działki oraz 7,5 m od przydrożnego rowu. Kolejnym wymogiem jest odległość 15 m od budynków gospodarczych. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń do przechowywania nieczystości takich jak kompost.

Jeśli w okolicy przebiega wodociąg, studnia powinna znajdować się minimum 70 m od niego. Taki sam dystans obowiązuje od granicy wybiegu dla zwierząt gospodarskich i pola filtracyjnego. Pozytywna decyzja urzędników może zależeć także od lokalnych czynników. Nie wszędzie warunki środowiskowe umożliwiają budowę studni głębinowej.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

wiadomosciplock_kf