O tym, że oszuści działający w wirtualnym świecie nie próżnują i nie należy klikać w podejrzane linki, przekonała się mieszkanka Płońska. 29-latka za pośrednictwem elektronicznej platformy sprzedażowej, wystawiła do sprzedaży matę edukacyjną dla dzieci. Postępując zgodnie z poleceniami potencjalnego kupca, kliknęła w przesłany przez niego link i straciła ponad 8500 zł.

29-letnia płońszczanka za pośrednictwem jednej z elektronicznych platform sprzedażowych wystawiła na sprzedaż matę edukacyjną dla dzieci. Kilka minut później otrzymała wiadomość poprzez komunikator od osoby, która była zainteresowana kupnem przedmiotu. Kupujący twierdził, że zapłaci od razu przelewam, pokryje koszty dostawy i zmówi kuriera, który zapakuje paczkę i ja zabierze. Gdy płońszczanka się na to zgodziła i podała adres mailowy, dostała na niego link, w który miała kliknąć by odebrać płatność. Po kliknięciu kobieta została przekierowana do strony banku, gdzie postępując zgodnie z instrukcjami wpisała dane do logowania i podała numer pesel. Chwilę później, po zalogowaniu się do aplikacji banku zobaczyła, że z jej konta znikają pieniądze. Ktoś wykonał dwa przelewy, a do tego wypłacił pieniądze w bankomacie. Mieszkanka Płońska, chciała sprzedać matę edukacyjną, a straciła ponad 8 500 zł.
 
Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.


Jak mogą działać oszuści?

1.    Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.

2.    Kupujący zgłasza się do ciebie, ale tylko na komunikatorze.

3.    Kupujący twierdzi, że wysłał pieniądze na portal aukcyjny i wysyła link, gdzie rzekomo „odbierzesz” swoje pieniądze.

4.    Klikasz w link, który przekieruje cię do fałszywej strony portalu aukcyjnego, banku albo firmy kurierskiej.

5.    Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych twojej karty.

6.    Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie, a pieniądze wypłacają kodem blik w bankomacie.

7.    Do ciebie przychodzi sms z banku z kodem potwierdzającym – ale ty niestety nie czytasz dokładnie co potwierdzasz.

 

Jak ustrzec się przed oszustwem?

1.    Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na konto.

2.    Nie zgadzaj się na żadne „pośrednie” formy płatności. Żadnych linków i żadnych płatności „za pomocą” innych portali czy stron.

3.    Nigdy nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.

4.    Nigdy nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych.

5.    Zawsze loguj się do swojego banku z twojego komputera.

6.    Zawsze czytaj SMS-y z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz. Nie klikajmy w żadne linki przysłane przez nieznane nam osoby.

 

Autor: kom. Kinga Drężek-Zmysłowska