Dlaczego warto przerwać rozmowę telefoniczną, w której otrzymujesz prośbę o przekazanie pieniędzy na ważny cel? Bo to prawdopodobnie najważniejszy element ochrony przed utratą oszczędności. Warto poinstruować najstarsze osoby w rodzinie, czy sąsiadów mieszkających samotnie, aby byli czujni i rozłączali się, jeśli ktokolwiek prosi o pieniądze. Uwaga! Policjanci nigdy nie każą wybierać z banku i przekazywać komukolwiek pieniędzy.
Nigdy nie każą robić przelewów na konto pod pretekstem ich zabezpieczenia lub prawdopodobnej kradzieży przez inne osoby.
Mazowiecka Policja apeluje, by zgłaszać tego typu zdarzenia w najbliższej jednostce Policji oraz nawiązać kontakt z dzielnicowym, którego dane można odnaleźć poprzez aplikację Moja Komenda. Warto zapisać naszemu seniorowi numer do policjanta dzielnicowego, by mógł szybko z niego skorzystać. W 2022 roku na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 115 przestępstw stwierdzonych metodą na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”, spośród których w 100 zdarzeniach poszkodowanymi były osoby powyżej 65 roku życia.
Bądźcie czujni! Jeśli jesteście świadkami niepokojących zdarzeń, zadzwońcie pod numer 112. Zachęcamy do codziennej profilaktyki międzypokoleniowej poprzez odwiedzenie i poświęcony czas na wspólne rozmowy z osobami starszymi o bezpieczeństwie, w tym związanym z nowymi technologiami.
Poprzednie artykuły:
https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/58609,Oszustwa-finansowe-uwazaj.html?search=75356476028
https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/63940,Nie-daj-sie-oszukac-kolejny-apel.html?search=741782
Wyk. S.Szewczyk/Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu