Przyciemnianie szyb w samochodach to dość popularny proceder wśród wielu właścicieli aut. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki takiemu przyciemnianiu pojazd nabiera atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Dodatkowo przyciemnione szyby chronią użytkowników pojazdu przed słońcem, a także zmniejszają stopień nagrzewania się pojazdu w porze letniej. Trzeba jednak pamiętać, że takie przyciemnianie ma swoje granice.
Ograniczenia dotyczące przyciemniania szyb z przodu
Jeśli chodzi o szyby przednie, boczne (przy fotelach kierowcy i pasażera) to nie mogą one przepuszczać mniej niż 70% światła. Innymi słowy dozwolone jest jedynie delikatne przyciemnienie. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku szyb znajdujących się za pierwszą linią siedzeń.
Przyciemnianie szyb tylnych
Jeśli chodzi o szyby tylne, czyli wszystkie znajdujące się za przednimi siedzeniami, przepisy nie określają stopnia ich zaciemnienia. Oznacza to, że użytkownik pojazdu ma dowolność w tym zakresie i może nawet bardzo mocno przyciemnić takie szyby.
Oczywiście zarówno w przypadku delikatnego przyciemniania szyb przednich, jak i mocnego zaciemnienia tylnych, istotne jest, aby takie szyby posiadały odpowiedni atest Instytutu Szkła i Ceramiki. Brak takiego atestu sprawia, że należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami w razie kontroli policyjnej, nawet jeśli poziom zaciemnienia jest zgodny ze wspomnianymi wyżej zasadami.
Konsekwencje nieprawidłowości w przyciemnianiu szyb
Jazda ze zbyt mocno przyciemnionymi szybami lub z szybami bez atestu może doprowadzić do problemów w przypadku kontroli policyjnej. Karą za takie wykroczenie jest mandat do 500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Aby uniknąć zabrania dowodu, należy pozbyć się samodzielnie folii przyciemniającej. W takim przypadku dalsza jazda będzie możliwa.
Co zrobić w przypadku problemów ze zdrapaniem folii?
Trzeba pamiętać, że folie są mocno przytwierdzane do szyb i ich zdrapanie może być problematyczne, a nawet prowadzić do uszkodzenia szyby właściwej. W takim przypadku jedynym sensownym wyjściem jest wezwanie pomocy drogowej, takiej jak na przykład https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl. Sporo takich firm dysponuje sprzętem umożliwiającym zdrapanie przyciemnienia.
Jeśli taka usługa nie jest możliwa do wykonania na miejscu, wówczas pomoc drogowa oferuje holowanie pojazdu do warsztatu stacjonarnego, w którym przyciemnienie zostanie usunięte. Na podstawie tego możliwe będzie odzyskanie dowodu rejestracyjnego.