Rozmowa na temat wariantów linii i tego, jak inwestycja wpłynie na gminy powiatu płockiego, przez które będzie przebiegać, odbyła się kilka dni temu. Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz zaprosił do siedziby Starostwa Powiatowego w Płocku mieszkańców, których przedsięwzięcie CPK miałoby bezpośrednio dotyczyć.

Kwestia budowy linii kolejowej przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny rozpala emocje od wielu miesięcy. Wszystko przez to, że we wszystkich wskazanych wariantach kolej przecina gminy na pół. Przechodzi przez osiedla domów jednorodzinnych, gospodarstwa, firmy, park krajobrazowy, niszczy zabytki.

Były w tej sprawie konsultacje społeczne, Starosta Sylwester Ziemkiewicz napisał zarówno do Prezesa Zarządu CPK, jak i pełnomocnika rządu ds. CPK oraz Ministra Infrastruktury, a Rada Powiatu Płockiego przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się propozycjom zaproponowanym przez CPK. Samorząd Powiatu Płockiego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uruchomił ponadto Powiatowy Komitet Pomocy Prawnej Mieszkańcom. Został też przygotowany szczegółowy raport, który trafił do spółki CPK z apelem o wypracowanie prospołecznego rozwiązania.

Ostatnio emocje znów sięgnęły zenitu. Wszystko za sprawą doniesień medialnych, wedle których spółka CPK miała podsumować spotkania i opracować wariant oraz podwariant hybrydowy, stanowiące połączenie pozytywnie ocenianych odcinków różnych analizowanych wariantów. Spółka niemal natychmiast sprostowała te doniesienia, tłumacząc się techniczną pomyłką, na skutek której „historyczne informacje” pojawiły się jako aktualne.

Niemniej Starosta Sylwester Ziemkiewicz zaprosił mieszkańców powiatu płockiego na spotkanie, aby porozmawiać i przedstawić bieżącą sytuację odnośnie do budowy linii kolejowej CPK.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu w Płocku Lech Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Płockiego Apolinary Gruszczyński, Sekretarz Rady Powiatu Płockiego Paweł Tokarski, Sekretarz Powiatu Płockiego Michał Twardy, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Karolina Koper.

Tadeusz Szymańczak - Poseł na Sejm I kadencji, rolnik, działacz społeczny, który już od kilku lat protestuje wraz z innymi mieszkańcami swojego regionu (pow. sochaczewski) przeciwko budowie CPK – opowiadał mieszkańcom powiatu płockiego o swoich doświadczeniach.

Maciej Gruszczyński – pasjonat kolejnictwa, mieszkaniec gminy Mała Wieś – mówił natomiast o technicznych możliwościach powstania poszczególnych wariantów.

Starosta Sylwester Ziemkiewicz przypomniał, że w związku z inwestycją powołał Radę Społeczną ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w Powiecie Płockim. Każda z gmin, przez które ma przebiegać linia CPK, będzie w niej miała po troje przedstawicieli. Niektóre gminy już wytypowały swoich przedstawicieli, na kolejne cały czas czekamy. Powiat Płocki w Radzie reprezentować będą: Dyrektor Karolina Koper, mec. Konrad Panek oraz mieszkaniec gm. Brudzeń Duży Dawid Szafrański.