Jak poradzić sobie z zatruciem pokarmowym na wakacjach?

Zatrucie pokarmowe jest niestety częstym problemem podczas wakacji. Może nas spotkać zarówno podczas wędrówek po kraju, jak i w trakcie zagranicznych wojaży. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak radzić sobie z zatruciem na wyjazdach.

Czy zatrucie pokarmowe jest groźne?

Zatrucia pokarmowe objawiają się nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem brzucha i ogólnym osłabieniem organizmu. Dolegliwości towarzyszące zatruciom pokarmowym są bardzo uciążliwe, mogą być również potencjalnie groźne dla zdrowia. Choć w większości przypadków ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, w niektórych sytuacjach może dojść do poważniejszych komplikacji. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, osób o osłabionym układzie odpornościowym oraz dzieci.

Co może wywołać zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe jest zazwyczaj spowodowane:

  • spożyciem żywności lub napojów zanieczyszczonych drobnoustrojami, takimi jak bakterie, wirusy, pasożyty lub toksyny,
  • spożyciem surowych lub niedogotowanych mięs, jaj i owoców morza,
  • spożyciem nieświeżej lub niewłaściwie przechowywanej i przygotowanej żywności.

Biegunkę podróżnych często nazywa się zemstą faraona, ponieważ niejednokrotnie zapadają na nią osoby wypoczywające w Egipcie. W tym przypadku najczęstszą przyczyną zatrucia są bakterie. Dużo rzadziej dochodzi do zakażenia wirusami lub pierwotniakami. Znaczenie ma także stres związany z podróżą, który osłabia organizm. 

Zatrucie pokarmowe na wakacjach – co warto mieć w apteczce?

Jeżeli wybierasz się w podróż, zawsze warto mieć ze sobą apteczkę. Powinny się w niej znaleźć:

  • tabletki na biegunkę – pomagają w łagodzeniu nasilonych objawów biegunki. Nie należy jednak długotrwale stosować tych leków, aby organizm w naturalny sposób mógł pozbyć się toksyn;
  • preparaty nawadniające – wymioty i biegunki powodują utratę płynów i elektrolitów z organizmu. Dlatego warto mieć w apteczce preparaty nawadniające, które pomogą utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • leki przeciwwymiotne – należy je zażyć w przypadku silnych nudności i wymiotów, które mogą towarzyszyć zatruciu pokarmowemu. Przed ich użyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. To ważne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących również na inne schorzenia lub przyjmujących inne leki;
  • leki przeciwbólowe – takie jak paracetamol, aby złagodzić ból brzucha. Należy unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) typu ibuprofen, ponieważ mogą one podrażniać żołądek.

Postaraj się zapobiegać zatruciom pokarmowym, unikając spożywania surowych lub niedogotowanych potraw, dokładnie myjąc warzywa i owoce oraz wybierając sprawdzone restauracje. Powinieneś też pić wodę butelkowaną lub przegotowaną oraz zawsze myć ręce przed jedzeniem. W przypadku braku dostępu do wody i mydła można użyć środka dezynfekującego do rąk na bazie alkoholu.