• 3 mężczyzn w rękach „poszukiwaczy” z KWP

  Policjanci z Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP zs. w Radomiu zatrzymali trzech mężczyzn poszukiwanych przez sądy i prokuratury z całego kraju. W tym m.in. 34-letniego radomianina, który kierował grupą przestępczą.

 • Dwa wypadki z udziałem motocyklistów. W jednym z nich zginął 31-latek

  Niestety na mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, która funkcjonuje od początku wakacji pojawił się kolejny punkt na Mazowszu. Rano w w Gostyninie w zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem zginął 31-latek.

 • Jak zwykle w bardzo przyjaznej atmosferze upłynął w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie Dzień Aktywności Społecznej – Przegląd Twórczości Artystycznej. To wyjątkowa impreza, która nie...

  Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na sześć kameralnych koncertów w wykonaniu muzyków współpracujących z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

  Muzyczne Czwartki na Płockiej Starówce

  Od 1 lipca zmieniają się godziny pracy niektórych stanowisk obsługi w Urzędzie Miasta Płocka. W związku z wakacjami krócej będą czynne stanowiska w budynku przy al. Piłsudskiego 6 oraz Punkt Obsługi Mieszkańca „Miodowa”.

  Wakacyjne godziny przyjęć klientów

  W środę 26 czerwca w Urzędzie Miasta Płocka wręczono zasłużonym płocczanom Kombatanckie Odznaki Jubileuszowe „Polska Niepodległa 1918 – 2018”. Odznaczenia i dyplomy otrzymały także szkoły i instytucje, które wyróżniają się w propagowaniu świadomości historycznej i dbają o miejsca pamięci narodowej. Najstarsi kombatanci otrzymali także dyplomy z okazji urodzin.

  Płoccy kombatanci otrzymali odznaki Polska Niepodległa

  Budynki powstaną na działce przy ulicy Kazimierza Wielkiego 52. – To nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców – mówił w czasie konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

  Będzie nowy żłobek i Mieszkania na start

  Afrykańskie upały nad Polską nie odpuszczają. Temperatura powietrza przekracza ponad 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach może dojść do udaru słonecznego lub pożaru. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało rekomendacje dotyczące postępowania w takich warunkach atmosferycznych.

  Rekomendacje Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sprawie upałów

  Fotowoltaika - odnawialne źródło energii, bądź dobry dla natury!

  Jest to odrębna dziedzina nauki, która jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się światłem słonecznym, a konkretnie jego przetwarzaniem na energię elektryczną, czyli innymi słowy, wytwarzaniem tak bardzo potrzebnego nam ludziom do życia prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, dzięki istnieniu tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

  Oswajamy fizykę- zjawisko fotowoltaiczne

  Fizyka nie musi być trudna. Efekt fotowoltaiczny nie jest zjawiskiem skomplikowanym. Polega na powstawaniu siły elektromotorycznej (SEM) w ciele stałym w wyniku oddziaływania promieniowania świetlnego. Dlatego też zalicza się je do zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na to, że efekt ten odkryto już ponad 150 lat temu, bo w 1839 r.

  Dlaczego warto zainwestować w technologie fotowoltaiczne

  Nie da się ukryć, że zastosowanie fotowoltaiki wiąże się z dosyć wysokimi kosztami, jeśli porównywać by ją ze źródłami konwencjonalnymi. Mimo to technika fotowoltaiczna jest wykorzystywana coraz częściej. Głównie ze względów ekologicznych, tam gdzie dla ludzi mają one większe znaczenie niż ekonomia. Kolejnym z powodów jest również łatwa dostępność promieniowania słonecznego. Sprawia to, że wytwarzanie prądu elektrycznego w ten sposób jest po prostu bardziej praktyczne w niektórych miejscach na świecie.

  Warto również zwrócić uwagę na konieczność dalszej pracy nad przetwarzaniem energii świetlnej, dzięki zjawisku fotowoltaicznym. Montowanie tego typu systemów w domach czy fabrykach sprawia, że firmy zajmujące się wytwarzaniem systemów fotowoltaicznych pracują nad nimi, by były bardziej dostępne i tańsze dla konsumenta. Co więcej, w Polsce w ramach programu Czyste Powietrze w latach 2018-2019 można uzyskać dotacje na instalację

  Generowanie prądu

  Aby przetworzyć energię świetlną na prąd elektryczny konieczne są tzw. ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzane z tzw. wafli krzemowych o strukturze krystalicznej. Jest to cienka płytka monokrystalicznego krzemu, używana do wytwarzania różnego rodzaju urządzeń, m.in.: ogniw słonecznych, czipów krzemowych oraz mikroukładów elektromechanicznych. Generowanie prądu przez jedno ogniwo jest niespecjalnie wydajne, ponieważ prowadzi do generacji prądu o mocy zaledwie 1-6,97 W. Aby uzyskać lepsze wyniki, łączy się ogniwa w tzw. moduły. Wówczas produkuje się je na panelach o powierzchni od 0,2 do 1 m².

  Takie panele mają bardzo wiele poszukiwanych przez naukowców zalet. Między innymi należą do nich brak potrzeby obsługi, a także bardzo długa żywotność, gwarantowana aż na 25 lat. Dzięki tym cechom moduły fotowoltaiczne są wykorzystywane np. w technice kosmicznej, jako źródło zasilania boi sygnalizacyjnych czy w światłach drogowych. Rozwój tej technologii powoduje, że panele docierają również do budowli i budynków. Są one świetną alternatywą źródła energii w miejscach oddalonych od sieci energetycznych.

  Kolektory słoneczne a ogniwa fotowoltaiczne

  Kiedy mowa o energii słonecznej najczęstszym skojarzeniem są kolektory słoneczne. Również w tym przypadku nietrudno o pomyłkę. Początek działania jest w końcu podobny. Tak samo wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, jednak w przypadku kolektorów produktem przemiany jest energia cieplna, z kolei za pomocą ogniw fotowoltaicznych możliwe jest uzyskanie siły elektromotorycznej.

  Więcej informacje

  Sprawdź fotowoltaika pomorskie i pozyskaj więcej informacji o źródłach odnawialnej energii.

 • Zatrzymani na gorącym uczynku kradzieży podestów z kładki

  Funkcjonariuszki Wydziału Ruchu Drogowego udaremniły ucieczkę sprawcom kradzieży metalowych podestów. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

 • Policjant z Radomia na wakacjach w Bułgarii uratował życie Rosjaninowi

  To był moment. Przepłynął kilkadziesiąt metrów, by wyciągnąć dryfujące w morzu ciało. Wspólnie z inną osobą wyciągnął mężczyznę na brzeg. Natychmiast przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. Udrożnił drogi oddechowe, wykonał oddechy ratownicze. Skutecznie. Mężczyzna odzyskał przytomność. Obywatel Rosji może mówić o wielkim szczęściu, że trafił na policjanta z Radomia, który ma przeszkolenie medyczne.

 • Odpowie za dwa rozboje na 78-latce

  Na trzy miesiące został aresztowany 26-letni mieszkaniec Sochaczewa podejrzany o rozboje, do których doszło na początku czerwca. Zamaskowany mężczyzna napadł dwukrotnie 78-letnią kobietę w jej mieszkaniu i przemocą zmusił do wydania pieniędzy. Przestępstwa popełnił działając w warunkach recydywy. Grozi mu do 12 lat pozbawienia więzienia.

 • Diler narkotykowy i jego klient zatrzymani na gorącym uczynku

  Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 22-latek, który jest podejrzany o udzielanie narkotyków i wprowadzenie ich do obrotu. Diler został zatrzymany przez kryminalnych podczas realizowania transakcji. Jego 19-letni klient odpowie za posiadanie środków odurzających.

 • Pijany kierowca podjął próbę ucieczki przed ostrołęckimi dzielnicowymi - nadaremnie - szybko został zatrzymany

  Dzielnicowi z osiedla Wojciechowice zatrzymali po pościgu młodego kierowcę busa, który próbował uciekać przed umundurowanymi policjantami ulicami miasta. Po pościgu samochodowym kierowca busa porzucił swój pojazd i zaczął uciekać pieszo. Jednak szybko został zatrzymany i obezwładniony. Zarówno on jak i dwoje pasażerów byli pijani. Bezmyślny 21-latek będzie odpowiadał za swoje zachowanie przed sądem.

 • - Pozyskaliśmy kolejne środki na realizację inwestycji ważnych dla rozwoju Płocka – ogłosił prezydent miasta Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej w ratuszu. – Największym z nich jest rozbudowa dróg na Radziwiu, na którą zdobyliśmy 4 miliony złotych z budżetu województwa mazowieckiego – dodawał prezydent.

  Następne inwestycje z zewnętrznym wsparciem

  W związku z upałami w Płocku w dniach 25-26 ponownie zostały uruchomione kurtyny wodne i deszczownice. W przypadku kolejnych upalnych dni w czerwcu urządzenia będą wystawiane także później.

  Kurtyny wodne i deszczownice w Płocku

  Sprawdzone pomysły na prezent dla mężczyzny

  Nie od dziś wiadomo, że faceci to gadżeciarze. Chociaż często bez entuzjazmu wybierają się na zakupy do centrum handlowego, to z decydowanie chętniej poświęcą pół popołudnia, aby znaleźć upragniony dodatek do swojego samochodu, telefonu, czy innego sprzętu. Jaki prezent kupić, aby zadowolić swojego mężczyznę?

  Co wybrać, gdy szafki uginają się od skarpetek, pasków i bokserek? Z pewnością to pytanie zadaje sobie wiele z Was. Aby nieco ułatwić Wam to zadanie w naszym dzisiejszym artykule, przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów na prezent dla każdego mężczyzny.

  Sprawdzone pomysły na prezent dla mężczyzny


  W naszym zestawieniu postanowiliśmy zebrać te prezenty, które z pewnością pozytywnie zaskoczą obdarowywanego. Pamiętaliśmy również o tym, że panowie uwielbiają praktyczne rzeczy, z których rzeczywiście będą mogli skorzystać.

  Prezent dla sportowca

  Aktywności fizyczna to często sposób na relaks dla wielu mężczyzn. Bez względu na to, jaki sport uprawiają, niezbędne są sprzęty, które dodatkowo motywują. Wśród popularnych gadżetów tego typu możemy wyróżnić:

   • spersonalizowany notatniki do rozpisywania treningów,
   • bidon z nadrukiem,
   • personalizowany plakat np. z "anatomią" roweru,
   • zestaw do jogi z matą i pokrowcem,
   • karnet na siłownię,
   • rękawice bokserskie z wybranym napisem.

  Prezent dla podróżnika

  Większa ilość linii lotniczych, mnogość serwisów do rezerwacji hoteli i wiele promocji sprawiły, że coraz chętniej podróżujemy. Jeżeli szukacie pomysłu na prezent dla fana podróży, koniecznie sięgnijcie po gadżet z naszej listy.

   • Kubek ze zdjęciami z podróży,
   • koszulka z celem następnej podróży,
   • spinki do mankietów w kształcie samolotów lub globusa,
   • kompas z dedykacją,
   • mapa zdrapka.

  Jeżeli nasz budżet jest ograniczony zawsze, możemy wywołać zdjęcia z podróży i przygotować mini album, który będzie świetnym sposobem na to, aby powrócić wspomnieniami do miejsc, które odwiedziliśmy.

  Prezent dla majsterkowicza

  W tym przypadku możemy inspiracji mamy naprawdę sporo. Możemy wybierać spośród tysięcy praktycznych i jednocześnie spersonalizowanych prezentów. Chociaż czasami ciężko określić, co dana osoba akurat potrzebuje, warto sięgnąć po uniwersalne pomysły, takie jak np.:

   • młotek z otwieraczem do piwa,
   • multitool z grawerem,
   • mini zestaw podstawowych narzędzi z własnym napisem na opakowaniu,
   • skrzynka, czy etui na narzędzia.

  Jak widać, możliwości jest wiele, więc nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby coś znaleźć. Ważne jest jednak to, aby szukać prezentów spersonalizowanych, które dodatkowo podkreślają swoją wymowność.

  Kupując tego typu gadżety, zyskujemy pewność, że raczej nikt nie wpadnie na ten pomysł. A jeśli nawet, to personalizacja z pewnością będzie inna.

  Chociaż wiele firm, które posiadają tego typu prezenty, zapewnia szybką wysyłkę, ważne jest, aby zamówić prezent odpowiednio wcześniej. Przy szczególnych okazjach takich, jak Święta Bożego Narodzenia, czy Dzień Ojca, ten czas może się nieznacznie różnić. O wiele łatwiej szukać takich inspiracji w sklepach online niż w punktach stacjonarnych.

  Więcej informacji

  Sprawdź pomysły na prezent - gadżety dla faceta na każdą okazję znajdziesz na ForHim.pl

 • Dwa dni, dwa wypadki, w których zginęło 4 osoby

  Niestety na mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, która funkcjonuje od początku wakacji pojawiły się kolejne punkty na Mazowszu. W sobotę wypadku w miejscowości Króle Małe zginęły dwie osoby, w niedzielę w miejscowości Krzywie także poniosły śmierć 2 osoby. Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. A pamiętajmy, że pod każdym punktem na mapie kryje się ludzki dramat!

 • Przemyt papierosów zakończony policyjnym pościgiem

  Siedleccy policjanci w Ujrzanowie próbowali zatrzymać do kontroli audi, którym miał poruszać się mężczyzna podejrzewany o przemyt papierosów. Pojazd nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna uderzył swoim samochodem w radiowóz. W aucie odnaleziono 10 tys. paczek papierosów bez znaków polskiej akcyzy skarbowej. 27-latek trafił do policyjnej celi, a policjantów z rozbitego auta przewieziono do szpitala.

 • Pijana kierująca próbowała wręczyć policjantom łapówkę - wylądowała w areszcie

  Policjanci z posterunku w Łysych zatrzymali 39-latkę, która kierowała samochodem będąc pijaną. Była agresywna, próbowała uciekać. A na koniec, by uniknąć konsekwencji kilkukrotnie zaproponowała łapówkę. Za „przymknięcie” oka zaproponowała kilka tysięcy złotych. Grozi jej do 10 lat więzienia. Dodatkowo odpowie ona za jazdę w stanie nietrzeźwości.