O czym warto pamiętać pożyczając poza bankiem?

Niezwykle dynamiczny rozwój polskiego sektora pożyczkowego jest faktem, którego nie sposób negować. Wszelkie dostępne dane natury statystycznej dowodzą, że rodzima branża pożyczkowa rozwija się w tempie ponad 20 procent w skali każdego następnego roku, co na przykład dla pogrążającego się w recesji sektora bankowego jest wynikiem całkowicie nieosiągalnym.
Oczywiście, progres następujący na obszarze polskiego sektora takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe, ma charakter nie tylko ilościowy, ale również jakościowy. Oprócz coraz większych zysków, coraz większej liczby klientów oraz coraz większej liczby podmiotów działających w obrębie sektora pożyczkowego, możemy więc mówić także o coraz atrakcyjniejszych warunkach pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe, coraz większym bezpieczeństwie, komforcie i tak dalej.
Niestety, nie oznacza to jednak, że klient decydujący się na zaciągnięcie pożyczki poza bankiem jest całkowicie wolny od jakichkolwiek zagrożeń. Przyczyną ewentualnych problemów oraz czynnikiem ryzyka jest wciąż niedostateczna szczelność oraz precyzja polskiego prawa. Z tego powodu, warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zweryfikować wiarygodność oraz bezpieczeństwo konkretnego podmiotu pozabankowego.
O czym warto pamiętać pożyczając poza bankiem?
Przede wszystkim należy przypomnieć tutaj o istotnym rozróżnieniu formalno-prawnym, którego niestety wielu klientów nadal nie jest świadomych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, status instytucji pożyczkowych posiadają jedynie te podmioty, które podlegają kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz które działają zgodnie z zapisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim.
Należy więc wiedzieć, że jeżeli mamy do czynienia z podmiotem, który nie spełnia powyższych kryteriów, to nasz potencjalny pożyczkodawca nie jest firmą pożyczkową, lecz parabankiem, czyli instytucją działającą w obrębie tak zwanej szarej strefy.
Jak możemy jednak odróżnić rzetelną, legalnie działającą firmę pożyczkową od podejrzanego parabanku? Tutaj z pomocą przychodzi nam Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych, w którym widnieją wszystkie podmioty posiadające status instytucji pożyczkowych. Wystarczy więc sprawdzić, czy dana firma widnieje w owym rejestrze czy też nie. Jeżeli zależy nam zaś na maksymalnym bezpieczeństwie, możemy również sprawdzić Listę Ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.
Oczywiście, w przypadku każdej pożyczki (zarówno bankowej jak i pozabankowej) nie należy zapominać o podstawowych środkach bezpieczeństwa, takich jak na przykład dokładne czytanie umowy oraz wszelkiej innej dokumentacji.
Więcej informacji
Wejdź na stronę centrumpozyczek24h.pl jeżeli jesteś zainteresowany pożyczkami krótkoterminowymi - znajdziesz tam wiele ofert i opinii.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski