Dzięki prężnemu rozwojowi stomatologii możemy dziś śmiało korzystać z najnowszych metod leczenia chorób zębów. Doskonałym przykładem jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, które jest jednym z bardziej nowoczesnych sposobów leczenia zębów.

Jak wygląda proces leczenia kanałowego zębów i na czym polega?

Leczenie kanałowe zębów może się wydawać nieco skomplikowane. Ale zacznijmy od początku. Leczenie kanałowe to potoczna nazwa leczenia endodontycznego, które jest częścią jednej z gałęzi stomatologii. Endodoncja, bo o niej mowa, polega w dużym uproszczeniu na leczeniu wnętrza naszych zębów. Dokądkolwiek udamy się na zabiegi - endodoncja w Łodzi czy gdziekolwiek indziej zawsze opiera się na tych samych metodach leczenia.

Jednocześnie wyjaśnijmy też terminy jakimi się posługujemy – endodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych znajdujących się we wnętrzu każdego naszego zęba. Żeby zrozumieć wszystko od podstaw rozłóżmy ząb i jego wnętrze na poszczególne części:

1) Miazga zębowa, to nic innego jak tkanka wyścielająca jamę zęba. Jest tkanką unerwioną. Dlatego, gdy zostaje naruszana to odczuwamy ból.

2) Tkanki okołowierzchołkowe, to tkanki kostne, które otaczają otwór wierzchołkowy zęba. To mały otwór w korzeniu zęba, przez który miazga łączy się z kością, z której dochodzi do niej krew ze wszystkimi podstawowymi składnikami odżywiającymi naszego zęba.

Ponieważ leczenie kanałowe dotyczy unerwionych części naszych zębów, procesowi leczenia przez wiele lat towarzyszył ból. Dziś kanałowe leczenie zębów zarówno w Łodzi jak i w całej Polsce jest leczeniem bezbolesnym. Wszystko to dzięki najnowszym metodom leczenia endodontycznego.

Leczenie kanałowe we współczesnej stomatologii

Współczesne leczenie endodontyczne przeprowadza się przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłujących oraz penetrujących wnętrze naszego chorego zęba. Tak nowoczesne narzędzia pozwalają na jak najmniejsze naruszenie i uszkodzenie zęba. Ponadto, zmniejsza to ryzyko narażenia zęba na martwicę tkanki. Dodatkowo, w jak najmniej inwazyjnym leczeniu kanałowym pomagają takie nowoczesne narzędzia jak laser czy mikroskop.

Diagnostyka leczenia kanałowego

Dzięki temu, że metody i narzędzia w leczeniu endodontycznym uległy znacznej poprawie i usprawnieniu, podczas procesu diagnozowania lekarze dentyści mają do dyspozycji szereg ważnych i nowoczesnych urządzeń, które czynnie wspierają diagnostykę i leczenie endodontyczne we współczesnej stomatologii.

Obecnie stomatolodzy korzystają z wielu narzędzi wspomagających postawienie właściwej diagnozy. Są to między innymi:

  • endometr – jest to urządzenie ułatwiające pomiar głębokości kanałów zębowych.
  • prześwietlenie rentgenowskie

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostycznych nasze leczenie jest krótsze i nie ma powikłań.

Wskazania do leczenia kanałowego zębów

Wskazania do rozpoczęcia leczenia kanałowego zębów mogą być następujące:

  • bardzo zaawansowane uszkodzenie zęba przez próchnicę
  • martwica miazgi
  • stany ropne miazgi
  • urazy mechaniczne zęba
  • wskazania do leczenia protetycznego
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych
  • nieudane leczenie kanałowe, wskazania do ponownego leczenia

O czym należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia?

Przed rozpoczęciem leczenia musimy poinformować, leczącego nas stomatologa, o wszystkich naszych chorobach, wszelkich ubytkach na zdrowiu innego typu, o przyjmowanych lekach itd.

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym zębów