Fotowoltaika - odnawialne źródło energii, bądź dobry dla natury!

Jest to odrębna dziedzina nauki, która jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się światłem słonecznym, a konkretnie jego przetwarzaniem na energię elektryczną, czyli innymi słowy, wytwarzaniem tak bardzo potrzebnego nam ludziom do życia prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego, dzięki istnieniu tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

Oswajamy fizykę- zjawisko fotowoltaiczne

Fizyka nie musi być trudna. Efekt fotowoltaiczny nie jest zjawiskiem skomplikowanym. Polega na powstawaniu siły elektromotorycznej (SEM) w ciele stałym w wyniku oddziaływania promieniowania świetlnego. Dlatego też zalicza się je do zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na to, że efekt ten odkryto już ponad 150 lat temu, bo w 1839 r.

Dlaczego warto zainwestować w technologie fotowoltaiczne

Nie da się ukryć, że zastosowanie fotowoltaiki wiąże się z dosyć wysokimi kosztami, jeśli porównywać by ją ze źródłami konwencjonalnymi. Mimo to technika fotowoltaiczna jest wykorzystywana coraz częściej. Głównie ze względów ekologicznych, tam gdzie dla ludzi mają one większe znaczenie niż ekonomia. Kolejnym z powodów jest również łatwa dostępność promieniowania słonecznego. Sprawia to, że wytwarzanie prądu elektrycznego w ten sposób jest po prostu bardziej praktyczne w niektórych miejscach na świecie.

Warto również zwrócić uwagę na konieczność dalszej pracy nad przetwarzaniem energii świetlnej, dzięki zjawisku fotowoltaicznym. Montowanie tego typu systemów w domach czy fabrykach sprawia, że firmy zajmujące się wytwarzaniem systemów fotowoltaicznych pracują nad nimi, by były bardziej dostępne i tańsze dla konsumenta. Co więcej, w Polsce w ramach programu Czyste Powietrze w latach 2018-2019 można uzyskać dotacje na instalację

Generowanie prądu

Aby przetworzyć energię świetlną na prąd elektryczny konieczne są tzw. ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzane z tzw. wafli krzemowych o strukturze krystalicznej. Jest to cienka płytka monokrystalicznego krzemu, używana do wytwarzania różnego rodzaju urządzeń, m.in.: ogniw słonecznych, czipów krzemowych oraz mikroukładów elektromechanicznych. Generowanie prądu przez jedno ogniwo jest niespecjalnie wydajne, ponieważ prowadzi do generacji prądu o mocy zaledwie 1-6,97 W. Aby uzyskać lepsze wyniki, łączy się ogniwa w tzw. moduły. Wówczas produkuje się je na panelach o powierzchni od 0,2 do 1 m².

Takie panele mają bardzo wiele poszukiwanych przez naukowców zalet. Między innymi należą do nich brak potrzeby obsługi, a także bardzo długa żywotność, gwarantowana aż na 25 lat. Dzięki tym cechom moduły fotowoltaiczne są wykorzystywane np. w technice kosmicznej, jako źródło zasilania boi sygnalizacyjnych czy w światłach drogowych. Rozwój tej technologii powoduje, że panele docierają również do budowli i budynków. Są one świetną alternatywą źródła energii w miejscach oddalonych od sieci energetycznych.

Kolektory słoneczne a ogniwa fotowoltaiczne

Kiedy mowa o energii słonecznej najczęstszym skojarzeniem są kolektory słoneczne. Również w tym przypadku nietrudno o pomyłkę. Początek działania jest w końcu podobny. Tak samo wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, jednak w przypadku kolektorów produktem przemiany jest energia cieplna, z kolei za pomocą ogniw fotowoltaicznych możliwe jest uzyskanie siły elektromotorycznej.

Więcej informacje

Sprawdź fotowoltaika pomorskie i pozyskaj więcej informacji o źródłach odnawialnej energii.