Ekrany projekcyjne to nieodłączny element wyposażenia przy użytkowaniu projektora – na rynku dostępnych jest wiele modeli, przeznaczonych do zastosowania w różnych warunkach. Jakie produkty spotkamy i czym się charakteryzują?

Ekrany projekcyjne – różne modele

Ekran do projektora pozwala na wyświetlenie obrazu z tego typu urządzenia z pełną wyrazistością przekazu. Stanowi idealne tło dla prezentacji czy filmu, pozwalając na oddanie kolorystyki i jakości obrazu z zachowaniem wszystkich szczegółów. Jest więc nieodłącznym wyposażeniem sal konferencyjnych, auli i sal lekcyjnych, a przy tym znajduje zastosowanie także w prywatnych mieszkaniach, jako ciekawy element kina domowego.

Na rynku można znaleźć wiele modeli o różnych parametrach, wymiarach, sposobach montażu i cenie. Dzięki temu można znaleźć ekran projekcyjny do każdego wnętrza i zastosowania – od formy edukacyjnej, biznesowej i komercyjnej po rozrywkową. Jakie wersje są dostępne?

Modele dla biznesu i edukacji

Są to podstawowe modele o szerokości do 350 cm, idealne do wyświetlania prezentacji multimedialnych. Występują w różnych formatach – 4:3, 16:10, 1:1. Wyróżniamy kilka podstawowych wersji:

- ekran do projektora elektryczny z napinaczami – dostępny w wersji sufitowej lub ścienno-sufitowej. Jest to model wyposażony w specjalne napinacze boczne, które niwelują wszelkie zagięcia ekranu, zapewniając o wiele gładszą powierzchnię pod wyświetlany obraz.

- Model elektryczny – standardowa opcja rozwijana elektrycznie, stanowiąca najpopularniejsze rozwiązanie. Jest wygodny w użyciu, zajmuje mało miejsca po zwinięciu, jest rozwiązaniem stosunkowo niedrogim. Dostępny jest ekran do projektora sufitowy lub ścienno-sufitowy.

- Ekran projekcyjny do zabudowy – elektryczny model sufitowy, który można wbudować w sufit podwieszany w sali konferencyjnej lub innym pomieszczeniu wymagającym stałego dostępu do wyposażenia multimedialnego.

- Model rozwijany ręcznie – klasyczny ekran, będący najtańszym rozwiązaniem – jest praktyczny, prosty w użyciu i zapewnia doskonałe warunki do wyświetlania tekstu i grafiki.

- Ekran projekcyjny ramowy – trwała instalacja multimedialna, rozłożona na specjalnej ramie, która może być widoczna lub ukryta z tyłu konstrukcji; doskonale sprawdza się w salach konferencyjnych i innych wnętrzach, w których potrzebny jest stały dostęp do wyposażenia multimedialnego.

- Model ramowy składany – wersja ekranu rozpiętego na ramie w opcji przenośnej, który w razie potrzeby można montować i rozmontowywać w potrzebnych wnętrzach. Świetnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy wyposażenie tego typu jest potrzebne w różnych salach.

Ekran do projektora – jaki mamy wybór?

Modele profesjonalne

Są to ekrany o szerokości powyżej 350 cm, przeznaczone do kin, dużych sal konferencyjnych i specjalnych instalacji multimedialnych. Poza modelami elektrycznymi i ramowymi, znajdują się wśród nich także wersje okrągłe, zaokrąglone oraz kinowe, a także specjalne powierzchnie projekcyjne do szybkiego mintaju oraz windy do ekranów.

Modele do użytku domowego

Ekran projekcyjny do kina domowego to opcja przeznaczona dla klientów indywidualnych, którzy chcą stworzyć w swoim mieszkaniu wyjątkowe miejsce do oglądania filmów przez projektor. Są to modele o formacie pozwalającym na oglądanie standardowych produkcji, czyli 16:9 (choć dostępne są także modele o formacie panoramicznym 21:9). Wśród nich znajdują się modele elektryczne zwykłe i z napinaczami, rozwijane ręcznie oraz ramowe – zwykłe i zaokrąglone.