UM Płock: Debata ekologiczna Czysta Karta

3 min czytania

W dniu Czystego Powietrza 14 listopada w auli Urzędu Miasta Płocka odbyła się debata Czysta Karta Jesteśmy Eko. W dyskusji uczestniczyli prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, przewodniczący RMP Artur Jaroszewski, blogerka Sandra Panuś, Jarosław Cybulski z Partii Zieloni oraz młodzi płocczanie z Płockiego Strajku Klimatycznego”.

W czwartek 14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza i dlatego Książnica Płocka zaprosiła do udziału w debacie ekologicznej Czysta Karta młodzież oraz osoby, którym ekologia jest bardzo bliska. W dyskusji panelowej głos zabrali wszyscy zaproszeni uczestnicy. Dębata rozpoczął fim, w którym Marcin Dorociński - ambasador WWF Polska opowiedział o zagrożeniach związanych ze zmianą (ociepleniem) klimatu:

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski w swoim wystąpieniu zaprezentował działania podejmowane przez samorząd Płocka w dziedzinie ekologii i szeroko rozumianej ochrony środowiska.

- Udało nam się zrealizować strategiczne cele związane z ochroną środowiska - poprawiliśmy jakość wody w Płocku, dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Maszewie i PGO Kobiernik, które spełniają najwyższe europejskie normy mamy zabezpieczone na wiele lat gospodarowanie ściekami i odpadami, zabezpieczyliśmy znaczną część czynnych osuwisk na płockiej skarpie i na ul. Grabówka, wyprowadziliśmy tranzyt drogowy i materiałów niebezpiecznych z centrum miasta, stworzyliśmy sieć dróg rowerowych. Prowadzimy rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową, a przed nami gazyfikacja lewobrzeżnych osiedli w Płocku - podsumował swoje wystąpienie prezydent Andrzej Nowakowski.

Prezentacja Jesteśmy eko - do pobrania

Przewodniczący Rady Miasta Płocka Artur Jaroszewski, który znany jest ze swojego zaangażowania w walce o czyste powietrze w Płocku, przedstawił obszerny materiał na temat oddziaływania na środowisko płockiej rafinerii. - Płock zajmuje tylko 0,2% powierzchni całego województwa Mazowieckiego, tymczasem to z Orlenu emitowanych jest aż 16,6% SO2 w skali całego. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi najpierw do utlenienia dwutlenku siarki, a następnie na skutek połączenia z wodą powstaje tzw. kwaśny deszcz - wyjaśniał Artur Jaroszewski.

Prezentacja Specyfika płockiego powietrza do pobrania

Przedstawiciele Płockiego Strajku Klimatycznego, zaprezentowali swój program i postulaty młodych ludzi - apel do decydentów związany z punktem krytycznym, w którym znalazła sie nasza cywilizacja. - Jeszcze mamy szansę żeby to zatrzymać, ale z każdym rokiem będzie co raz trudniej uzyskać równowagę ekologiczną na naszej planecie - ostrzegali przedstawiciele Płockiego Strajku Klimatycznego.

Natomiast blogerka Sandra Panuś, płocka blogerka zachęcała do stosowania ideologii małych kroków i mówiła o tzw. zero waste” czyli o drugim życiu produktów, które używamy. - Warto zacząć od małych kroków wokół siebie. Wystarczy dać drugie życie ubraniom, meblom czy stosować opakowania wielokrotnego użytku, aby poprawić klimat - zacvhęcała Sandra Panuś.

Przedstawiciel Partii Zieloni Jarosław Cybulski mówił o zagrożeniach wynikających z naszego rozwoju cywilizacyjnego i zachęcał do zmian swoich nawyków, w trosce o przyszłość Ziemi. - Zacznijmy od zbadania swojego śladu węglowego, a później zmieńmy nawyki. To trudne zmiany, ale możliwe do realizacji, jeśli nie chcemy mieć Bałtyku pod Płockiem - apelował Jarosław Cybulski.

Przed debatą wręczono nagrody laureatom ekologicznego konkursu plastycznego dla dzieci z klas I-III Każde dziecko o tym wie, co dla Ziemi robi się”. W Galerii P w Ratuszu będzie prezentowana wystawa pokonkursowa. Zapraszamy!

plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,10839,1,1.html

Autor: krystian