Franczyza jest powszechnie znanym pojęciem, jednak nie każdy wie co dokładnie oznacza oraz w jaki sposób ona działa. Franczyza może być pomysłem na biznes dla osób, które nie chcą tworzyć biznesu i marki od samych podstaw. Istnieją różne rodzaje franczyzy a wybór konkretnej zależy od potrzeb oraz wymagań. Czym tak właściwie jest franczyza? 

Najprościej mówiąc, jest to sposób prowadzenia biznesu ustalony przez franczyzodawcę. Można to nazwać również współpracą pomiędzy dwoma określonymi podmiotami. Pierwszym z nich jest przedsiębiorca, który posiada znaną i sprawdzoną markę przynoszącą zyski. Drugim podmiotem jest przedsiębiorca, który pragnie prowadzić biznes pod szyldem tej marki i uzyskuje do niej dostęp poprzez umowę z franczyzodawcą.

Jak działa franczyza?

Szczegółowe zasady działania franczyzy zależą od umowy, jaką zawierają podmioty. Jednak istnieje podstawowy model, który pozostaje niezmienny dla wszystkich franczyz. Pomiędzy stronami podpisywana jest umowa franczyzy. Zgodnie z nią franczyzobiorca otrzymuje prawo do korzystania między innymi z:

  • Loga firmy
  • Nazwy firmy
  • Know-how - czyli wszelkie informacje o tym jak prowadzić daną działalność
  • Pomocy franczyzodawcy

Informacje niezbędne do prowadzenia biznesu przekazywane są za pomocą podręcznika operacyjnego. Z kolei franczyzodawca w zamian za przekazane prawa oraz wiedzę otrzymuje zwykle kwotę początkową oraz regularne kwoty jako procent od osiąganych dochód lub określoną w umowie sumę pieniędzy.

Franczyza jako pomysł na biznes?

Rodzaje franczyzy

Można podzielić ją na kilka rodzajów:

  • franczyza handlowa - franczyzobiorca sprzedaje towar udostępniany przez franczyzodawcę. Przykładem takiej formy działalności są na przykład sklepy odzieżowe czy stacje paliw.
  • franczyza usługowa - franczyzobiorca oferuje i świadczy usługi w imieniu marki. Otrzymuje on dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi, takich jaki oprogramowanie komputerowe

Oczywiście powyższe rodzaje franczyz mogą dzielić się na podkategorie w zależności od szczegółowych zapisów umowy. Dlatego warto mieć świadomość, że rodzaj konkretnej franczyzy zależy od umowy jaką zawierają dane podmioty.

Koszt franczyzy

We wszystkich rodzajach i podrodzajach franczyzy należy liczyć się z kosztami. Franczyza jest tak naprawdę inwestycją, dlatego trzeba mieć świadomość opłat jakie można napotkać. Mogą to być:

  • Opłata początkowa - jest to jednorazowa opłata, którą trzeba zapłacić przy zawieraniu mowy franczyzy. Jej wysokość zależy od wielu czynników i ustalana jest indywidualnie przy zawieraniu umowy.
  • Regularna opłata franczyzowa - jest to kwota, która trzeba płacić co miesiąc na rzecz franczyzodawcy. Może być ona stała lub też uzależniona od dochodów.
  • Opłata na fundusz marketingowy - każdy franczyzobiorca musi uiszczać opłatę na rzecz marketingu i reklamy danej marki.
  • Inne koszty - do pozostałych kosztów zaliczają się między innymi koszt samochodu, koszt wynajmu lokalu, składki ZUS oraz urząd skarbowy, zatrudnienie pracowników oraz ich szkolenia itp.

Podsumowanie

To tylko podstawowe zagadnienia związane z franczyzą. Jest to temat na tyle szeroki, że nie sposób go opisać w krótkim artykule. Zawsze należy jednak pamiętać, że to konkretna umowa opisuje szczegółowo daną franczyzę i to ona powinna stanowić główny punk zainteresowania obu stron tej formy prowadzenia biznesu. Więcej informacji, niezbędnych dla każdego franczyzobiorcy, zobacz katalog franczyz w Polsce - sprawdź więcej.