Gra w hokeja to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie przyjaciół, a także znakomita okazja do poznania nowych osób należących do okolicznych klubów hokejowych. Na co powinniśmy się przygotować przed pierwszym treningiem? Jakie wyposażenie będzie nam potrzebne? Co nam się przyda, kiedy zechcemy wznieść naszą rozgrywkę na wyższy poziom?
Zakosztuj zdrowej rywalizacji
Nic tak nie zachęca do aktywności fizycznej jak nutka współzawodnictwa. To dzięki niej całkowicie zapominamy o wykonywanym wysiłku, koncentrując się jedynie na osiągnięciu sportowego celu. W wyniku tego nawet nie zauważamy, jak mija nam kolejna godzina treningu, w trakcie którego gubimy zbędne kilogramy i wzmacniamy swoje ciało.
Hokej jest aktywnością, którą pokochają przede wszystkim wielbiciele jazdy na łyżwach. Możliwość wzbogacenia swojej ulubionej aktywności o aspekt sportowy z całą pewnością doda jej jeszcze więcej uroku. Zasady gry są bardzo proste i zbliżone do tych, które znamy z piłki nożnej. Na lodowisku mamy po pięciu zawodników z każdej drużyny oraz dwóch bramkarzy. Każdy z pozostałych graczy pełni przewidzianą dla siebie pozycję obrońcy lub napastnika, działającego w obrębie określonego skrzydła. Rozgrywka zaś polega na umieszczeniu kauczukowego krążka w bramce przeciwnika. Po jej zakończeniu sumujemy ilość zdobytych w ten sposób przez obie drużyny punktów i wyłaniamy zwycięzcę.
Choć zasady hokeja są dość proste – trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej kontuzjogennych sportów, na jakie możemy natrafić. Jednak bez obaw – zaopatrując się w odpowiedni ekwipunek będziemy w stanie zabezpieczyć się przed znaczną większością potencjalnych wypadków i trenować w bezpiecznych i sprzyjających duchowi dobrej zabawy warunkach.
Czego będziemy w tym celu potrzebować?
Naturalnie – nie obejdzie się bez łyżew i własnego kija. Niezbędny będzie także zestaw odpowiednio sprofilowanych pod kątem naszej fizjonomii ochraniaczy. Sprawa z zakupem odpowiedniego oprzyrządowania nie zawsze jednak jest tak prosta, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Jak zatem wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb kij oraz pozostałe akcesoria hokejowe?
Wybór właściwego kija hokejowego
To ten element nabywania wyposażenia do swojego pierwszego treningu powinniśmy rozważyć najdokładniej. W ogromnej mierze od niego zależy to, jakie wrażenia odniesiemy z gry oraz jaka będzie nasza skuteczność jako hokeisty. Wśród dostępnych na rynku kijów znajdziemy najróżniejsze oznaczenia, informujące nas choćby o rodzaju materiałów, z którego akcesorium zostało wykonane, czy modelowi jego sprofilowania na jedną ze stron (kij prawy lub lewy).
Nie ulegajmy jednak złudnemu wrażeniu, że kij lewy przeznaczony jest dla osób lewo- a prawy dla praworęcznych. W istocie rozróżnienie to informuje nas jedynie, po której stronie od naszego kija będziemy posługiwali się krążkiem. Będzie to zależało ściśle od naszych preferencji, dlatego przed właściwym zakupem koniecznie wybierzmy się na lodowisko przy użyciu wypożyczonego sprzętu lub przynajmniej przymierzmy się do uderzenia krążka w warunkach sklepowych. W ten sposób poznamy nasze indywidualne preferencje i będziemy wiedzieli, na który rodzaj sprofilowania kija się zdecydować.
Na dobry początek
Przede wszystkim zastanówmy się, którą z pozycji będziemy chcieli zająć w trakcie naszej rozgrywki. Choć z perspektywy graczy działających w polu wyposażenie nie ma zbyt wielkiego znaczenia, jako bramkarz będziemy potrzebowali specjalnego kija, przeznaczonego do gry w tejże pozycji. Dlatego też warto już w momencie zakupu mieć w umyśle choć pobieżnie sprecyzowany obraz naszej hokejowej przyszłości.
Równie kluczowym elementem wyposażenia każdego hokeisty są naturalnie jego łyżwy. Jeśli chodzi o naszą pierwszą parę hokejowych łyżew – zastanówmy się, na ile poważnie mamy zamiar traktować nowe hobby. Jeśli gdzieś z tyłu głowy świta nam perspektywa zawitania do hokejowego klubu w perspektywie najbliższego czasu – warto od razu wyposażyć się w łyżwy, które umożliwią nam uczestnictwo w klubowych rozgrywkach.
Dla bardziej zaawansowanych (i nie tylko) zawodników
Zakup bardziej zaawansowanego wyposażenia może na dłuższą metę okazać się dla nas sporą oszczędnością. A to choćby dlatego, że niezależnie od naszego stażu będziemy w stanie uczestniczyć w półprofesjonalnych rozgrywkach bez konieczności dokonywania kolejnych zakupów za każdym razem, kiedy zechcemy wspiąć się nieco wyżej w hokejowej hierarchii. Lepsze łyżwy pozwolą nam także szybciej nauczyć się podstaw gry i efektywniej wykorzystać zdobyte dotychczas umiejętności.
Doskonałym wyborem zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych hokeistów będzie model Vapor X 2.5. Relatywnie niska cena połączona z wysokim standardem wykonania, pozwalającym nam zarówno na grę rekreacyjną na wysokim poziomie, jak i na uczestnictwo w klubowych rozgrywkach. Chcesz sprawdzić, jakie masz jeszcze możliwości? Poznaj ofertę produktów do hokeja Decathlonu i rozpocznij swoją przygodę w najlepszym stylu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przed pierwszym treningiem koniecznie spraw sobie zestaw skrojonych na Twoją miarę ochraniaczy, które umożliwią Ci bezpieczną rozgrywkę. Ze szczególną dokładnością dopasuj długość i parametry kija do swojej fizjonomii oraz stylu gry. I pamiętaj – trening czyni mistrza!