Przydomowe oczyszczalnie ścieków, które można zakupić na przykład w firmie http://frukko.pl/ wraz z opcją montażu, cieszą się rosnącą popularnością. Jest to doskonała i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych szamb. Mimo tego, że koszt zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków jest większy od tych samych kosztów związanych z szambem to jednak w dłuższej perspektywie czasu można zauważyć, że oczyszczalnia jest rozwiązaniem tańszym w eksploatacji. Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście przydomowych oczyszczalni ścieków?
Nie każdy może zbudować oczyszczalnię ścieków
Nawet jeśli warunki zabudowy umożliwiają stworzenie wykopów i montaż oczyszczalni to według prawa nie można tego zrobić na terenach objętych kanalizacją. Jeśli dom ma możliwość podłączenia się do kanalizacji to musi to zrobić i wtedy na danej działce nie jest możliwe zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Natomiast jeśli w danej miejscowości nie ma kanalizacji lub dopiero są jej plany to wciąż istnieje możliwość zbudowania oczyszczalni. Co bardzo ważne – w przypadku, gdy na danym terenie pojawi się kanalizacja użytkownik oczyszczalni może wciąż z niej korzystać i nie ma obowiązku przyłączania się do ogólnodostępnej kanalizacji. Oczywiście pod warunkiem, że dana oczyszczalnia spełnia wymogi określone w przepisach.
Kiedy stawiać oczyszczalnię?
Najlepszym momentem na wynajęcie ekipy do montażu oczyszczalni są miesiące wiosenne, letnie lub jesienne. W ten sposób łatwiej prowadzić wszelkiego rodzaju wykopy oraz uruchomienie oczyszczalni będzie łatwiejsze.
Wygoda i mniejsze koszty eksploatacji
W kontekście przydomowych oczyszczalni ścieków podkreśla się dużą, zasadniczą zaletę. Mowa tutaj o mniejszych kosztach eksploatacji niż w przypadku tradycyjnego szamba. Nie trzeba martwić się o regularne opróżnianie szamba, a więc o zamawianie beczkowozu do wywozu nieczystości. Za tą zaletą idzie również kolejna. To ogromna wygoda, bez konieczności regularnego martwienia się o to czy nie przepełni się zbiornik.
Oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekologiczne
Oczyszczalnie przydomowe wytwarzają jedynie niewielkie ilości szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Wszystkie technologie zastosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków ukierunkowane są na neutralizację zanieczyszczeń. Każda z oczyszczalni zanim zostanie dopuszczona do użytku i sprzedaży przechodzi odpowiednie testy i badania. Na podstawie tych informacji otrzymuje odpowiednie atesty potwierdzający na przykład jej szczelność. W ten sposób można być pewnym, że żadne substancje szkodliwe nie przedostaną się do środowiska naturalnego.