Sztuka współczesna dla jednych jest czymś niesamowitym, natomiast część społeczeństwa nie potrafi zrozumieć tego fenomenu. Została ona zapoczątkowana zaraz po II wojnie światowej. Jak rozpoznać dzieło i cieszyć się sztuką współczesną? Pomoże pierwsza wizyta w galerii sztuki współczesnej.
Jak rozumieć sztukę współczesną?
Podstawowymi założeniami sztuki współczesnej jest nowoczesność, asymetria oraz przede wszystkim przelewanie na płótno uczuć i wizji artysty, a nie tworzenie tradycyjnych obrazów, które mają cieszyć kupców, bądź obserwatorów i tworzyć dekoracyjny element wnętrz.
Duży wkład do tworzenia sztuki współczesnej miał nurt minimal art, który polega na tworzeniu minimalistycznych, zazwyczaj geometrycznych kształtów, tworzących pewną całość i spójność.
Kolejnym nurtem mający wpływ na ten rodzaj sztuki jest op-art, który ma za zadania wprowadzić pewnego rodzaju iluzję optyczną, dającą poczucie, że elementy znajdujące się w obrazie są ruchome. Galeria sztuki współczesnej stoi przed Tobą otworem.
Sztuka współczesna, czy nowoczesna?
Wiele osób używa nazwy sztuki współczesnej i nowoczesnej zamiennie, chociaż są to dwa różne gatunki. Sztuka nowoczesna, czyli modernizm, odrzuca tradycyjność, za to propaguje eksperymentowanie. Powstała pierwsza i daje podwaliny dla sztuki współczesnej. Jednakże ma określoną formę, która się nie zmienia wraz z biegiem lat.
Natomiast sztuka współczesna, powstała nieco później i jest to gatunek czasów teraźniejszych. Nie ma określonych ram i wzorców, ciągle zachodzą w niej zmiany. Tam, gdzie kończy się sztuka nowoczesna, tam rozpoczyna się współczesność.