Jak rozpoznać dzieło i cieszyć się sztuką współczesną? Galeria sztuki współczesnej zaprasza

Sztuka współczesna dla jednych jest czymś niesamowitym, natomiast część społeczeństwa nie potrafi zrozumieć tego fenomenu. Została ona zapoczątkowana zaraz po II wojnie światowej. Jak rozpoznać dzieło i cieszyć się sztuką współczesną? Pomoże pierwsza wizyta w galerii sztuki współczesnej.

Jak rozumieć sztukę współczesną?

Podstawowymi założeniami sztuki współczesnej jest nowoczesność, asymetria oraz przede wszystkim przelewanie na płótno uczuć i wizji artysty, a nie tworzenie tradycyjnych obrazów, które mają cieszyć kupców, bądź obserwatorów i tworzyć dekoracyjny element wnętrz.

Duży wkład do tworzenia sztuki współczesnej miał nurt minimal art, który polega na tworzeniu minimalistycznych, zazwyczaj geometrycznych kształtów, tworzących pewną całość i spójność.

Kolejnym nurtem mający wpływ na ten rodzaj sztuki jest op-art, który ma za zadania wprowadzić pewnego rodzaju iluzję optyczną, dającą poczucie, że elementy znajdujące się w obrazie są ruchome. Galeria sztuki współczesnej stoi przed Tobą otworem.

Sztuka współczesna, czy nowoczesna?

Wiele osób używa nazwy sztuki współczesnej i nowoczesnej zamiennie, chociaż są to dwa różne gatunki. Sztuka nowoczesna, czyli modernizm, odrzuca tradycyjność, za to propaguje eksperymentowanie. Powstała pierwsza i daje podwaliny dla sztuki współczesnej. Jednakże ma określoną formę, która się nie zmienia wraz z biegiem lat.

Natomiast sztuka współczesna, powstała nieco później i jest to gatunek czasów teraźniejszych. Nie ma określonych ram i wzorców, ciągle zachodzą w niej zmiany. Tam, gdzie kończy się sztuka nowoczesna, tam rozpoczyna się współczesność.