5 cech, które świadczą o dobrej szkole językowej

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka nauki w dobrej szkole językowej. Nie zawsze jednak rozeznanie się w dostępnej ofercie jest zadaniem łatwym. Podpowiadamy więc, na co warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową dla dziecka. Poznaj 5 cech, które świadczą o dobrym miejscu do nauki obcego języka!

Dobra szkoła a cena zajęć

Finanse to dość dyskusyjny temat. W przypadku szkoły języków obcych koniecznie trzeba go jednak podjąć. Szkoła, która ogłasza się jako bezkonkurencyjna cenowo w okolicy, non stop kusi ogromnymi limitowanymi promocjami, powinna wzbudzić przynajmniej odrobinę Twoich wątpliwości. Za pracę dobrych lektorów, managerów edukacji, dydaktyków, sprzęt oraz nowoczesne narzędzia do pracy z dziećmi trzeba zapłacić. 

Tanie kursy to rozwiązanie atrakcyjne, ale z reguły rzadko idzie za nimi w parze również wysoka efektywność nauczania, odpowiednie merytoryczne czy dydaktyczne przygotowanie kadry. Zanim więc skusisz się na taką promocyjną ofertę, spróbuj ocenić szkołę językową, wykorzystując 5 kluczowych punktów.

Dobra szkoła językowa, czyli jaka?

Oczywiście dopóki dziecko nie zacznie uczyć się w danym miejscu, trudno będzie Ci jednoznacznie zweryfikować, czy wybór kursu był właściwy, natomiast z pewnością jest kilka elementów oceny, które mogą pomóc w poszukiwaniach. Każdy z poniższych 5 punktów możesz rozbić na kolejne szczegółowe pytania, natomiast naszym celem jest przedstawienie kilku kluczowych zagadnień, które pomogą Ci porównać oferty konkurencyjnych szkół językowych. 

Program nauczania

To z pewnością najważniejszy element oceny oferty szkoły. Nie musisz być nauczycielem, aby przynajmniej wstępnie go ocenić. Warto zapytać, jak skonstruowane są zajęcia (ważne, aby uwzględniały zajęcia ruchowe i aktywizację uczniów, jak np. szkoła Early Stage w Płocku: https://earlystage.pl/pl/szkola/plock, czy istnieje ścieżka nauczania, która gwarantuje odpowiednie przygotowanie do egzaminów państwowych i brytyjskich. Plusem będzie z pewnością idea nauczania przez zabawę (szczególnie w przypadku młodszych uczniów), położenie nacisku na budowanie u dziecka motywacji wewnętrznej zamiast presji oceniania. 

Dodatkowe aktywności 

Dobra szkoła językowa z reguły zapewnia możliwość uczestnictwa w ciekawych projektach, dodatkowych warsztatach tematycznych czy ofertę półkolonii. Pozaplanowe zajęcia  wspomagają nauczanie, pozwalają uatrakcyjnić proces nauczania i zbudować wyjątkową więź między uczestnikami kursu. 

Lokalizacja szkoły

Dużym plusem jest usytuowanie szkoły językowej w pobliżu domu, przedszkola lub szkoły dziecka; ciekawym rozwiązaniem jest usługa przyprowadzania i odprowadzania dzieci na zajęcia, którą oferują niektóre szkoły języków obcych. Sprawdź, czy szkoła Early Stage znajduje się w Twojej okolicy we Włocławku: https://earlystage.pl/pl/szkola/wloclawek

Czytelna umowa

Warto zwrócić uwagę na ten punkt, ponieważ nie z każdej umowy można się wycofać bez finansowych konsekwencji. Umowa ze szkołą powinna Ci zostać udostępniona do spokojnej lektury, a także zawierać zapisy gwarantujące możliwość odstąpienia od niej w przypadku uzasadnionego niezadowolenia. 

Reagowanie w nadzwyczajnych sytuacjach 

W rozmowie wstępnej warto zapytać, jak szkoła przygotowana jest na nieprzewidziane sytuacje. Czy w razie konieczności jest w stanie zapewnić uczniom zajęcia w modelu online? Czy przewidziane jest nauczanie hybrydowe? Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy wciąż musimy liczyć się z nawrotem pandemii. 


Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę szkoły językowej dla dzieci, warto dokładnie zapoznać się ze stroną internetową placówki. Znajdziesz tam mnóstwo wartościowych informacji, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję. Twoje dziecko może będzie się uczyć języka przez wiele lat, więc warto poświęcić trochę czasu na dokładny research. Sprawdź stronę szkoły Early Stage, która wszystkie informacje przedstawia w przyjazny sposób: https://earlystage.pl/