Ceny mieszkań w Płocku: 8 691 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Płocku - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Płocku wynosi 8 691 zł/m², o 772 zł/m² (+9,7%) więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem wyraźne różnice między częściami miasta, metrażami i rynkami. Typowa kwota zakupu to 372 000 zł, a mediana powierzchni wynosi 46 m².

Redakcja wiadomosciplock.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Płocku: najważniejsze liczby

Połowa cen mieściła się w przedziale 6 866-9 664 zł/m². Ten rozstęp pokazuje, dlaczego budżetu zakupu nie warto opierać wyłącznie na medianie miejskiej: znaczenie mają również lokalizacja, powierzchnia i wybór między mieszkaniem nowym a używanym.

Infografika: ceny mieszkań w Płocku
Infografika: ceny mieszkań w Płocku

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 396
wtórny7 634

9 396 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 7 634 zł/m² na wtórnym oznacza premię 23,1% za nowe mieszkania. Może ona odzwierciedlać zarówno cechy nowych budynków, jak i lokalizacje inwestycji, nie tylko sam fakt zakupu od dewelopera.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)9 372
35-45 m² (małe 2-pok.)8 880
45-55 m² (2-pok.)7 842
55-70 m² (3-pok.)8 612
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 578
90-120 m² (największe)5 515 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

9 372 zł/m² kosztował metr w segmencie kawalerek. Mniejsze mieszkania mogą osiągać wyższe stawki jednostkowe, ponieważ niższa całkowita kwota zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Zależność nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² był droższy za metr niż 45-55 m².

Ceny wg metrażu - Płock
Ceny wg metrażu - Płock

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 729 zł/m² w rejonie Podolszyce Południe to najwyższa mediana w poniższym zestawieniu. Najniższa, 7 133 zł/m², przypada na rejon Osiedle Dobrzyńska. Różnica wynosi 36%.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Podolszyce Południe9 729
Boryszewo9 541
Podolszyce Północ9 186
Skarpa8 953
Osiedle Wyszogrodzka8 926 *
Osiedle Łukasiewicza8 575
Osiedle Kolegialna8 132
Międzytorze7 545
Osiedle Tysiąclecia7 380
Centrum7 362
Osiedle Dworcowa7 229
Osiedle Dobrzyńska7 133

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Płock
Mapa cen mieszkań - Płock

Ceny wg części miasta - Płock
Ceny wg części miasta - Płock

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Skarpa12 4367 152
Osiedle Łukasiewicza9 4117 850
Międzytorze7 3397 697
Boryszewo9 37210 865 *
Cholerka9 54310 099 *
Podolszyce Południe-9 781
Podolszyce Północ-9 186
Zielony Jar-8 439
Osiedle Kolegialna-8 118
Centrum7 0957 867 *
Osiedle Dobrzyńska7 668 *7 043
Osiedle Tysiąclecia-7 380
Osiedle Dworcowa-7 229

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Płock
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Płock

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Płock
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Płock

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic z najczęstszą zmianą właściciela otwierają:

  • ul. Górna - 9 562 zł/m²;
  • ul. Żyzna - 9 503 zł/m²;
  • ul. Bielska - 9 079 zł/m².

Przy ul. Ostatnia mediana wynosiła 7 190 zł/m², czyli o 2 372 zł/m² mniej niż przy ul. Górna.

Ceny działek w Płocku

122 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 2 500 m².

Więcej aktualności z Płocka znajdziesz na stronie głównej wiadomosciplock.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na wiadomosciplock.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 372 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC wynosi 2%, czyli 7 440 zł, jeśli kupujący nie korzysta ze zwolnienia dotyczącego pierwszego mieszkania. Dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 777 zł z VAT, podlegająca negocjacji, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 073 zł/m² w 2019 r. do 8 691 zł/m² obecnie: łącznie 113%, średniorocznie 11,4%. Poniższy wykres przedstawia długookresową zmianę poziomu cen.

Trend cen - Płock
Trend cen - Płock

Płock na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 212 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. Płock jest od niej tańszy o 2 521 zł/m².

Płock wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 568 zł/m², wobec 6 250 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 21,1%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Płock-8 691-
Włocławek47 km5 771-33,6%
Włocławek47 km5 771-33,6%
Brześć Kujawski56 km4 121-52,6%
Zakroczym62 km8 548-1,6%

We Włocławku metr kosztował o 2 920 zł mniej niż w Płocku.

Komentarz analityczny

772 zł/m² (+9,7%) wzrostu względem średniej z 2025 r. oznacza kontynuację wzrostowego kierunku. Tempo pozostaje jednak poniżej 11,4% średniorocznego wzrostu od 2019 r. To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, ale nie dowód przyspieszenia rynku.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły w II kwartale 2026 r. o 6,3% rok do roku (źródło: GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). We wrześniu oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet nabywców, a przez niego na popyt także w Płocku.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu się poprawi, a oferta nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy wybór kupujących, przestrzeń do negocjacji może wzrosnąć. Twarda prognoza nie wynika z samego dotychczasowego trendu.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Płocku?

Mediana wynosi 8 691 zł/m², a połowa cen mieści się między 6 866 a 9 664 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Płocku rosną, czy spadają?

Mediana jest o 772 zł/m² (+9,7%) wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu najwyżej wypada rejon Podolszyce Południe: 9 729 zł/m². Najniżej - rejon Osiedle Dobrzyńska: 7 133 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Płocku?

Dla 25-35 m² mediana wynosi 9 372 zł/m², a dla 35-45 m² - 8 880 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą 9 396 i 7 634 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 23,1%.

Ile kosztuje działka w Płocku?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 122 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 497 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 1 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (183 transakcji) i wtórny (314); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-01; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły