Jak zdobyć pierwszą pracę w IT?

Obecnie branża IT przeżywa swój złoty okres, ponieważ postęp technologiczny jest naprawdę dynamiczny. Rozwój techniki informatycznej sprawia, że rośnie popyt na pracowników różnych dziedzin IT. W tym sektorze zatrudnienie mogą znaleźć programiści, analitycy danych, testerzy systemów oraz wielu innych specjalistów. Gdzie szukać ofert i dlaczego warto zdecydować się na pracę w IT?

Gdzie i jak znaleźć oferty pracy w IT?

Branża IT jest jedną z najlepiej prosperujących dziedzin rynkowych. Dynamiczny postęp technologiczny generuje nie tylko zainteresowanie nowinkami elektronicznymi, ale odpowiada również za rosnący popyt na pracowników w sektorze informatycznym. Rynek pracy jest pełen ofert dla specjalistów z różnych dziedzin IT.

Gdzie szukać ogłoszeń związanych z pracą w branży informatycznej? Najlepiej zacząć od przejrzenia portali dedykowanych pracownikom oraz zleceniodawcom z tej dziedziny. Przykładem takiego serwisu jest strona No Fluff Jobs. Można tam znaleźć ogłoszenia pracy zdalnej oraz stacjonarnej. Ten drugi tryb najczęściej proponowany jest przez firmy z dużych miast.

Aby znaleźć ogłoszenia z Wrocławia, propozycje z Krakowa czy oferty pracy IT w Warszawie, na portalu No Fluff Jobs wystarczy wybrać odpowiednią geolokalizację. Serwis umożliwia również filtrowanie wyników wyszukiwania pod kątem konkretnych specjalizacji, poziomu doświadczenia, preferowanego typu umowy czy znajomości narzędzi informatycznych.

Te ostatnie są bardzo ważne, ponieważ umiejętność posługiwania się specjalistycznymi programami czy językami kodowania często stanowi główny wymóg potencjalnego pracodawcy. Wśród ogłoszeń zazwyczaj pojawia się oczekiwanie znajomości narzędzi typu Java, C++, Python, PHP, SQL, .NET i tym podobnych.

Przed rozpoczęciem wysyłania CV warto zorientować się w wymaganiach zleceniodawców, a także odbyć kurs lub szkolenie z wybranych programów. Im więcej narzędzi zna kandydat, tym wyższa jest jego wartość rynkowa i atrakcyjniejszy potencjał w oczach rekrutera.

Jakie ścieżki rozwoju proponuje branża informatyczna?

W branży techniki informatycznej funkcjonuje wiele sektorów, które oferują różnorodne ścieżki rozwoju. Niektóre z nich należy zaliczyć do mocno wyspecjalizowanych działów IT. Przykładem takich nisz są dziedziny związane z gamingiem czy pracą nad sztuczną inteligencją. Ogłoszeń w tych sektorach jest relatywnie niewiele.

Najpopularniejsze stanowiska w branży IT piastują programiści typu front-end raz back-end. Są to developerzy, którzy zajmują się różnymi aspektami funkcjonowania stron internetowych, a także aplikacji. Front-end developer odpowiada za to, co widać gołym okiem. Dba o interfejs oraz funkcjonalność, której bezpośrednio doświadcza końcowy użytkownik. Natomiast programista typu back-end zajmuje się wnętrzem produktu, czyli kodem strony czy bazą danych.

Pracę w IT mogą znaleźć także testerzy oprogramowania. Ich zadaniem jest sprawdzanie, czy twórczość developerów działa bezproblemowo i nie występują w niej żadne błędy programistyczne. Na branżowych portalach pracy znajduje się też dużo ogłoszeń dla analityków Big Data czy obsługi informatycznego supportu, która pomaga w rozwiązywaniu bieżących awarii.

Wiele firm poszukuje także specjalistów od programowania aplikacji na urządzenia mobilne. Obecnie prawie każdy nosi przy sobie telefon, który coraz częściej zastępuje laptop czy komputer.

Dlaczego warto pracować w branży IT?

Praca w IT zapewnia nie tylko wiele różnorodnych ścieżek kariery czy dynamiczny rozwój, ale również bardzo atrakcyjne zarobki. Wysokość wynagrodzenia w branży techniki informatycznej w głównej mierze zależy od rodzaju piastowanego stanowiska, a także poziomu zaawansowania pracownika.

Pensje juniorów, czyli osób z najkrótszym stażem, zaczynają się w okolicach 3 tys. zł. Natomiast pracownicy na wyższych stanowiskach – typu mid, senior lub ekspert, mogą liczyć na wynagrodzenia sięgające nawet 30-40 tys. zł brutto. Są to więc bardzo atrakcyjne sumy, które sprawiają, że zdecydowanie warto zainteresować się pracą w branży IT.