Choć choroba zwyrodnieniowa kolana najczęściej dotyczy starszych pacjentów, zmagają się z nią coraz młodsze osoby. Niestety jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Można za to zminimalizować przykre objawy i sprawić, by swobodne poruszanie się znów było bezbolesne. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak leczyć zwyrodnienie stawu kolanowego.
Choroba zwyrodnieniowa kolana – skąd się bierze?
Choć zmiany zwyrodnieniowe kolana mogą pojawić się w każdym wieku, zazwyczaj dotyczą osób starszych, przy czym większe ryzyko zachorowania jest wśród kobiet. Za powstanie choroby odpowiadają też w dużej mierze uwarunkowania genetyczne. Objawy częściej występują u pacjentów z nadwagą oraz uprawiających wyczynowo sport obciążający stawy kolanowe (na przykład biegaczy).
Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego
Typowymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest bolesność, a w skrajnych przypadkach nawet trudności z pełnym wyprostowaniem kończyny. Często pojawia się także uczucie sztywnienia kolana.
Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego?
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza-specjalisty, który postawi diagnozę i wykluczy inne przyczyny bólu kolana. Leczenie zwyrodnienia stawów kolanowych ma charakter zachowawczy. Wielu osobom pomagają środki przeciwbólowe, jednak mają one wiele skutków ubocznych. Nie polecamy więc stosowania ich przez dłuższy czas bez porozumienia z lekarzem. Tymczasowym środkiem zaradczym są także maści i żele dostępne bez recepty.
Skuteczne są natomiast zastrzyki na kolano z użyciem osocza bogatopłytkowego. Jest to zabieg całkowicie naturalny, który przynosi ulgę na wczesnym etapie artozy stawu kolanowego.
Osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny także zmienić codzienne nawyki. Jeśli to konieczne, warto zrzucić nadmierne kilogramy i wprowadzić nieobciążającą aktywność ruchową (na przykład aqua fitness czy spacery).
Podsumowanie
Choroba zwyrodnieniowa stawów pojawia się najczęściej u osób starszych, z nadwagą lub uprawiających wyczynowo sport. Niestety nie można jej całkowicie wyleczyć, lecz można złagodzić jej objawy. Pomocne są maści, żele, zastrzyki na kolano oraz zmiana codziennych nawyków.