Już po raz ósmy w naszym mieście rusza akcja sadzenia drzew, która ma na celu upamiętnienie narodzin dzieci młodych płocczan. To piękna inicjatywa, która nie tylko tworzy zieleń, ale także angażuje lokalną społeczność w dbanie o środowisko.
- Nowe nasadzenia w ramach akcji „Drzewa młodych płocczan”
- Gdzie posadzimy nowe drzewa?
- Projekty ekologiczne i ich znaczenie dla przyszłości
Nowe nasadzenia w ramach akcji „Drzewa młodych płocczan”
W dniu 20 listopada zainaugurowana zostanie akcja „Drzewa młodych płocczan”, w ramach której 39 nowych drzew zagości w naszym mieście. Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, podkreśla znaczenie tej inicjatywy, mówiąc: „Jak co roku do udziału w niej zaprosiliśmy rodziców, którzy posadzeniem drzewa chcą upamiętnić narodziny dziecka. Rośliny są piękną pamiątką dla tych, którzy je sadzili, a przy okazji cieszą oczy nas wszystkich.”
Gdzie posadzimy nowe drzewa?
Tegoroczne nasadzenia obejmują różnorodne gatunki drzew. Najwięcej, bo osiem sztuk jarzębu mącznego, posadzonych zostanie przy ul. Bartniczej. Na al. Armii Krajowej znajdą się sześć jarzębów szwedzkich oraz pięć klonów polnych. W parku kieszonkowym przy ul. Jaśminowej dosadzimy natomiast pięć sztuk jarzębu mącznego. Po zakończeniu akcji w Płocku będzie już ponad 260 Drzew Młodych Płocczan, a w sumie tej jesieni w różnych częściach miasta przybędzie aż 285 drzew, w tym lipy, graby, robinie i sosny.
Projekty ekologiczne i ich znaczenie dla przyszłości
Część nasadzeń jest realizowana w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności na terenie Miasta Płocka poprzez tworzenie zielonych przestrzeni publicznych”, który jest zaplanowany na lata 2024-2026. Koszt realizacji tego ambitnego projektu to ponad 14,8 mln zł, z czego niemal 3,9 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. W ramach tego projektu powstaną tzw. parki kieszonkowe, zlokalizowane przy ul. Jaśminowej, Gałczyńskiego, Słodowej, Bartniczej i 3 Maja. W tych lokalizacjach nie tylko posadzimy drzewa i krzewy, ale również zagospodarujemy teren, układając nowe alejki i instalując elementy małej architektury, takie jak parkowe ławeczki i pojemniki na odpady.
Te działania nie tylko wzbogacają naszą przestrzeń publiczną, ale również przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności i tworzenia bardziej przyjaznego środowiska dla mieszkańców oraz lokalnej fauny i flory. Warto pamiętać, że każdy nowy sadzony gatunek drzewa to krok w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju, co powinno być priorytetem dla nas wszystkich.
Urząd Miasta Płocka