
8 maja to ważna data dla zdrowia kobiet w Płocku – obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Ten cichy i podstępny przeciwnik często daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm i regularnie korzystać z badań profilaktycznych.
- Jak mieszkańcy Płocka mogą lepiej poznać zagrożenie rakiem jajnika
- Profilaktyka i codzienne nawyki płocczanek mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania
Jak mieszkańcy Płocka mogą lepiej poznać zagrożenie rakiem jajnika
Rak jajnika to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów żeńskich narządów rozrodczych, ustępujący jedynie rakowi trzonu macicy. W Polsce, a także na Mazowszu, liczba pacjentek zgłaszających się do systemu ochrony zdrowia z tym rozpoznaniem stale rośnie. W 2022 roku ponad 3,3 tysiąca kobiet na Mazowszu zmagało się z tą chorobą, a już rok później liczba ta wzrosła do 3,6 tysiąca.
Co sprawia, że rak jajnika jest tak trudny do wykrycia? Przede wszystkim brak jednoznacznych objawów we wczesnym stadium. Długotrwałe dolegliwości ze strony układu pokarmowego – takie jak wzdęcia, uczucie pełności czy bóle brzucha – bywają mylnie kojarzone z innymi schorzeniami. Dlatego warto być czujnym i nie lekceważyć tych symptomów.
Profilaktyka i codzienne nawyki płocczanek mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania
Mieszkańcy Płocka powinni pamiętać, że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka jajnika. Należą do nich m.in. wiek powyżej 50 lat, menopauza, obciążenia rodzinne oraz obecność mutacji genetycznych BRCA1 i BRCA2. Również problemy takie jak endometrioza czy otyłość mogą mieć wpływ na rozwój choroby.
Na szczęście można podjąć konkretne kroki, które pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania. Regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie przezpochwowego USG to podstawowe działania profilaktyczne dostępne dla każdej kobiety. Dodatkowo prozdrowotny styl życia, unikanie palenia tytoniu oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub karmienie piersią mają udowodnione działanie ochronne.
– W 2022 r. z systemu ochrony zdrowia na Mazowszu korzystało ponad 3,3 tys. pacjentek z rakiem jajnika jako rozpoznaniem głównym – wyjaśnia Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. I dodaje: – W 2023 r. takich pacjentek było 3,5 tys., a w roku minionym już ponad 3,6 tys. – dodaje.
Pamiętajmy, że szybkie reagowanie na niepokojące objawy może uratować życie. Jeśli zauważysz u siebie uporczywe bóle podbrzusza, krwawienia z pochwy lub trudności w oddawaniu moczu, nie zwlekaj z konsultacją lekarską.
Według informacji z: Urząd Miasta Płocka