Powiat Płock: 70 lat szkolnictwa zawodowego w Gąbinie. Zjazd absolwentów tuż-tuż!

7 min czytania

Wspaniale wyposażone sale i pracownie, piękne obiekty sportowe, spokojne otoczenie. Ale przede wszystkim kompetentni pedagodzy, dla których nauczanie jest prawdziwą misją, oraz młodzież, dla której tutaj otwiera się okno na wielki świat…

Taki jest dzisiaj Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie jedna ze szkół w Powiecie Płockim, z dużymi tradycjami i osiągnięciami uczniów oraz ich nauczycieli, która w tym roku będzie świętować jubileusz 70-lecia szkolnictwa zawodowego. Obecnie kształci się tu blisko 300 młodych ludzi, a Zespół jest jednostką organizacyjną Powiatu Płockiego.

Całej społeczności przyświecają słowa patrona, Stanisława Staszica : Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada ”. To motto prowadzi już kolejne pokolenia.

Ogromne zapotrzebowanie na fachowców

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie oficjalnie funkcjonuje od 1 września 1979 roku. Jednak początków szkoły należy upatrywać 30 lat wcześniej, kiedy to powołano Publiczną Średnią Szkołę Zawodową w Gąbinie.

Był rok 1948, niedawno skończyła się wojna, ludzie w całym kraju musieli się nauczyć żyć w nowej rzeczywistości. Również w Gąbinie pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na fachowców różnych branży. Dlatego też w 1948 roku grupa osób społecznie zaangażowanych wyszła z inicjatywą powołania szkoły zawodowej. Powstał Komitet Organizacyjny, który do odpowiednich instytucji wysyłał niezbędne pisma z prośbą o utworzenie szkoły. Udało się!

Utworzono dwie klasy mechaniczną o specjalności ślusarstwo maszynowe, której cykl kształcenia trwał trzy lata, oraz wielozawodową o dwuletnim cyklu kształcenia w zawodach: krawiec, szewc, piekarz, sprzedawca. Przyjęto wówczas 80 uczniów. Pierwszym dyrektorem szkoły został Edward Chlewiński. Pierwszą jej siedzibą był budynek przy ul. Kościuszki, a zajęcia prowadzone były dwuzmianowo z uwagi na brak podstawowego sprzętu, pomocy dydaktycznych, podręczników, a nawet zeszytów. Zajęcia praktyczne uczniowie odbywali u gąbińskich rzemieślników i sklepikarzy.

Od tego czasu szkoła przeszła kilkukrotną reorganizację, zmieniano jej nazwę, powoływano nowe kierunki, unowocześniano bazę. We wspomnianym już 1979 roku włączono do Zespołu Liceum Ogólnokształcące i nadano placówce imię Stanisława Staszica.

Można wpaść w niekłamany zachwyt

Dziś młodzież może wybrać naukę w trzech typach szkół, funkcjonujących w ramach Zespołu: Liceum Ogólnokształcącym, Technikum lub Szkole Branżowej I stopnia. Staszic” ma również ofertę dla dorosłych: Liceum i kursy kwalifikacyjne, ale podstawową działalnością zawsze była edukacja młodego człowieka, który dopiero wyrusza w świat.

W ramach LO chętni mogą wybrać dwie klasy: humanistyczno-społeczną z rozszerzoną nauką języka polskiego i języka angielskiego lub techniczno-przyrodniczą z rozszerzonymi matematyką albo biologią oraz językiem angielskim.

Kandydaci do Technikum mogą się zdecydować na jeden z pięciu kierunków: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik turystyki wiejskiej, technik hotelarstwa, technik ekonomista.

Szkoła Branżowa I stopnia oferuje naukę w zawodach: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Uczniowie mają do dyspozycji profesjonalnie wyposażone pracownie, których pozazdrościć mogłaby niejedna szkoła ze znacznie większego miasta. Wyjątkowo prezentują się zwłaszcza sale do praktycznej nauki zawodu, jak pracownie samochodowe, w których uczniowie mają do dyspozycji prawdziwe auto i wszystkie części pojazdów, pracownia hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego, która wygląda jak pokój w hotelu, czy pracownia usług żywieniowych, gdzie są wszystkie niezbędne sprzęty potrzebne do przygotowywania posiłków.

Dyrektor Zespołu Danuta Kowalkowska Fiłoniuk dumna jest również z pracowni chemicznej, w której jest nie tylko tablica interaktywna (jak w kilku innych salach), ale także prawdziwe dygestorium, dzięki któremu można przeprowadzać profesjonalne doświadczenia. Zwraca też uwagę na robiące wrażenie Centrum Multimedialne, doskonale wyposażone pracownie komputerowe czy piękną, przestronną świetlicę. Kiedy jeszcze wyjrzy się przez okno i zobaczy odnowione boisko, bieżnię i korty tenisowe, można wpaść w niekłamany zachwyt.

Wśród absolwentów mama znanej wokalistki

Danuta Kowalkowska Fiłoniuk jest dyrektorem Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie od 2011 roku. Za jej kadencji udało się m.in.: wyposażyć w nowoczesny sprzęt i zmodernizować pracownię chemiczną oraz trzy pracownie do nauki w zawodach mechanicznych; wyposażyć sześć stanowisk w pracowni informatycznej do przeprowadzenia egzaminu w zawodzie technik informatyk; wyremontować i oddać do użytku dwie pracownie do zajęć dla kierunków technik turystyki wiejskiej i technik hotelarstwa; przeprowadzić naprawę i konserwację dachu nad salą gimnastyczną i świetlicą w budynku B”; rozebrać kontenerowy budynek dydaktyczny i trzy inne wyłączone z użytkowania, a teren po kontenerach utwardzić pod parking.

- Chcemy zapewnić naszym uczniom jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy, umiejętności i rozwijania pasji, ale przede wszystkim przygotować ich do funkcjonowania na rynku pracy. I to nam się udaje: nasi absolwenci są cenionymi pracownikami, doskonałymi fachowcami, piastują również wysokie stanowiska mówi dyrektor Danuta Kowalkowska Fiłoniuk. Wymienia, kogo można znaleźć wśród absolwentów szkół zawodowych w Gąbinie: radnych powiatowych i gminnych, wójtów, burmistrzów, asystentów posłów, pracowników, ministerstw, straży pożarnej, policji, uczelni wyższych, właścicieli przedsiębiorstw i wiodących gospodarstw rolnych. Naszą absolwentką (rocznik 1975) jest też mama znanej wokalistki Moniki Kuszyńskiej podaje, jako ciekawostkę, dyrektor Zespołu.

Znakomite wyniki i osiągnięcia młodzieży

Skoro mowa o uczniach, trzeba podkreślić ich bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych oraz osiągnięcia w przeróżnych konkursach.

Od początku przeprowadzania egzaminów z kwalifikacji, młodzież z ZS im. Stanisława Staszica w Gąbinie w wielu z nich osiąga 100 proc., zwłaszcza w części praktycznej. Uczniowie biorą też udział w licznych konkursach, olimpiadach czy projektach, w których osiągają sukcesy. Wymieńmy choćby XII edycję konkursu Zbiórka makulatury”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Warszawie, w którym szkoła zajęła II miejsce; konkurs filmowy zorganizowany przez Basell Orlen Polyolefins dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Płocka i Powiatu Płockiego, w którym uczniowie Staszica” zajęli I miejsce za scenariusz i III miejsce za film; konkurs Szkoła zawodowa mój wybór” organizowany przez MEN i Kuratorium Oświaty, w którym młodzież z Gąbina zajęła I miejsce w woj. mazowieckim w kategorii praca pisemna.

O tym, jak wyjątkowa jest to szkoła i jacy wspaniali uczniowie do niej chodzili i nadal chodzą, wie dobrze Małgorzata Struzik dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płocku. Wie nie tylko dlatego, że na co dzień zajmuje się sprawami szkół podlegających pod Powiat Płocki, ale także dlatego, że w latach 1986-1999 pracowała w gąbińskim Zespole jako nauczyciel fizyki w LO. - Dzisiaj, niespełna dwadzieścia lat później, widzę jak wspaniale zostały zapisane karty historii podkreśla dyrektor Małgorzata Struzik. Dodaje: - Z rozrzewnieniem wspominam swoją pracę w tej szkole i ludzi, których tu spotkałam. Myślę, że każdy z nas zostawił tu ślad po naszych radościach, smutkach, nadziejach i marzeniach, zostawiliśmy swój uśmiech i gniew, radość z sukcesu i smutek po porażce, zostawiliśmy cząstkę siebie, ślad swej obecności… Uważam, że właśnie ta niepowtarzalna atmosfera, wzajemny szacunek i tolerancja to wizytówka tej szkoły.

Starosta i Wicestarosta: będziemy wspierać szkoły

Danuta Kowalkowska Fiłoniuk podkreśla, jak wiele placówka zawdzięcza Powiatowi Płockiemu, który jako organ prowadzący wspiera szkołę we wszystkich jej działaniach. Dziękuję Zarządowi i Radzie Powiatu, że każdego roku zabezpieczają w budżecie środki na potrzeby naszego Zespołu, że pomagają nam realizować projekty unijne, w miarę potrzeb doposażają naszą bazę dydaktyczną i fundują nagrody dla uczniów. Dziękuję również Wydziałowi Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, który wspiera nas i zawsze jest otwarty na nasze sugestie i potrzeby zaznacza dyrektor Zespołu.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek i Wicestarosta Iwona Sierocka zgodnie przyznają, że inwestycja w oświatę jest najlepszym i najważniejszym zadaniem dla każdego samorządu. Kształcenie i wychowanie młodego człowieka to priorytet, który za kilka lat zwróci się nie tylko regionowi, ale i całemu krajowi. Wszak nie na próżno się mówi, że Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Samorząd Powiatu Płockiego doskonale to rozumie, dlatego nieustannie będziemy się troszczyć nie tylko o Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, ale i o wszystkie nasze placówki edukacyjne. Chcemy je wspierać finansowo i merytorycznie, wiemy, że szkoły mają sporo potrzeb, w miarę możliwości będziemy je realizować. A Zespołowi w Gąbinie gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych, równie wspaniałych mówią Starosta i Wicestarosta. Wspólnie z dyrektor placówki w Gąbinie zapraszają na uroczystości rocznicowe, które odbędą się we wrześniu.

Można już się zapisywać na zjazd absolwentów

III Zjazd Absolwentów Szkół Zawodowych w Gąbinie oraz uroczystości związane z 70. rocznicą powstania Publicznej Szkoły Zawodowej odbędą się 22 września 2018 roku. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy byli kiedyś uczniami Technikum 5-letniego i 3-letniego, Liceum Zawodowego lub Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Gąbinie. Podkreślają, że będzie to znakomita okazja do przypomnienia historii szkoły oraz poznania jej współczesnego obrazu. - Zarazem jest to wielkie święto dla wszystkich, którzy ją tworzyli i tworzą: nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów dodają.

Ramowy plan uroczystości obejmuje:

  • Godz. 10.00 Msza Św. w Kościele Parafialnym w Gąbinie
  • Od godz. 11.30 rejestracja uczestników i serwis kawowy
  • Godz. 12.30 część oficjalna uroczystości (m.in. wystąpienia dyrekcji, zaproszonych gości, wspomnienia absolwentów, program artystyczny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Powiat Płocki)
  • Godz. 15.00 - obiad
  • Godz. 16.00 - 17.00 klasowe spotkania z wychowawcami i nauczycielami
  • Od godz. 17.00 Piknik Absolwenta

Opłata za uczestnictwo wynosi: od absolwenta 100 zł, od osoby towarzyszącej - 50 zł. Organizatorzy proszą o dokonywanie wpłat do 7 września.

Nr konta: 66 1020 3974 0000 5602 0212 4089 PKO Bank Polski.

Można również dokonać wpłaty w siedzibie szkoły w pokoju 25. Wyjątkowo będzie także możliwość zapłaty w dniu zjazdu.

W razie pytań, można dzwonić lub pisać do szkoły: tel. (24) 277 10 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Starostwo Powiatowe w Płocku,

powiat-plock.pl/wiadomosci/2050-70-lat-szkolnictwa-zawodowego-w-gabinie-zjazd-absolwentow-tuz-tuz

Autor: krystian