Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Płock

W dobie rozwoju technologicznego, kiedy to analogowe rozwiązania są coraz częściej zastępowane cyfrowymi, a tradycja ustępuje elektronice, mało kto zwraca uwagę na przedmioty, które były niezwykle popularne jeszcze 100 czy 200 lat temu. Bardzo często nie znamy nawet ich nazwy, czego dowodem jest bez wątpienia kołatka do drzwi – rozwiązanie, które pozwalało w przeszłości przekraczać próg domu gościom, a dzisiaj pełniące przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Czym jest i czy w dzisiejszych czasach korzystanie z niej ma jeszcze rację bytu?

Kołatka do drzwi, czyli… właściwie co?

Kołatka do drzwi, inaczej nazywana niegdyś antabą, to specjalny uchwyt, który montowany był bardzo powszechnie na drzwiach – przede wszystkim w dawnych latach. Dzięki kołatce, możliwe było głośne zapukanie do drzwi i poinformowanie gospodarzy o tym, że u wrót ich domu stoją strudzeni goście, chcący przekroczyć próg. Oczywiście dzisiaj funkcję dawnych kołatek na drzwi, pełnią przede wszystkim dzwonki i domofony, jednak należy pamiętać, że ten ozdobny element był niezwykle popularny jeszcze przed nastaniem czasów rozwiązań nowoczesnych, elektronicznych.

Kołatka to jednak określenie niejednoznaczne, ponieważ taką samą nazwę posiada rzadko używany już dzisiaj instrument muzyczny. Prawdopodobnie nazwa uchwytu została zaczerpnięta od instrumentu, a warto wiedzieć, że w wielu miejscach w Polsce, funkcjonowała również nazwa dzierżak. Kołatki do drzwi zewnętrznych mogły być bardzo zróżnicowane i w większości przypadków pełniły też funkcje ozdobne, prezentując się nad wyraz okazale.

Ozdobna kołatka do drzwi, czyli piękno pod różnymi postaciami

Aby dzierżak mógł być jak najbardziej wytrzymały i służyć przez długie lata, zwykle wykonywany był z najbardziej trwałych materiałów. Najbardziej powszechne w dawnych latach były więc kołatki do drzwi mosiężne i również ten materiał dawał możliwość tworzenia niezwykle eleganckich rozwiązań. Bardzo popularna była np. kołatka do drzwi „lew”, której najlepszym przykładem jest ta, znajdująca się na Drzwiach Gnieźnieńskich (odlana z brązu). Często spotykane są również motywy z zaciśniętą dłonią, bogato zdobionymi uchwytami, a nawet klepsydrą, która miała w dawnych czasach za zadanie odstraszać złe duchy. Jak więc widać, metalowa kołatka do drzwi pełniła również funkcje magiczne!

Dzisiaj kołatki są w Polsce dużo mniej popularne, choć w niektórych krajach wciąż wykorzystuje się je w sposób bardzo powszechny. Dużą popularnością cieszą się np. w angielskich domach, gdzie traktowane są jako element ozdobny – być może moda ta dotrze również do naszego kraju?

Nowoczesna kołatka do drzwi?

A my, jako że uważamy kołatki za rozwiązania niezwykle atrakcyjne, bardzo chcielibyśmy takiej mody w Polsce. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach funkcjonuje naprawdę wielu producentów, którzy wykonują swoje rozwiązania z rozmaitych materiałów – przede wszystkim mosiądzu i stali. Kołatka do drzwi nie musi być wcale antykiem, ale rozwiązaniem o nowoczesnym, bardzo atrakcyjnym kształcie, pełniąc przy okazji inne role (np. kołatka do drzwi z wizjerem).

Szczególnie polecamy to rozwiązanie właścicielom domów jednorodzinnych, którzy posiadają ciężkie, drewniane drzwi wejściowe i lubią wyróżniać sieę z tłumu. Taka ozdobna kołatka do drzwi może okazać się nie tylko wspaniałym sposobem na uatrakcyjnienie frontu domu, ale również być bardzo funkcjonalna – np. w momencie, gdy zawiedzie elektronika. Warto bowiem zaznaczyć, że kołatki wydają bardzo głośny dźwięk, dzięki czemu gospodarz zawsze dowie się o tym, że przed jego domem czekają goście.

Dlaczego warto zainwestować w kołatki do drzwi mosiężne czy stalowe?

  • Mogą być naprawdę piękne i znacznie uatrakcyjniać wygląd domu.
  • Są różnorodne – pod względem kształtów, motywów jakie prezentują czy kolorów, doskonale wpasowując się w różne gusta.
  • Kojarzą się z rozwiązaniami ekskluzywnymi, które robią wrażenie na gościach.
  • Potrafią znakomicie zastąpić zepsuty dzwonek czy domofon.
  • Są dostępne w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Kołatka do drzwi – wyjątkowa ozdoba i funkcjonalne rozwiązanie