W tym roku przypada jubileusz utworzenia Sztabu Policji w strukturze Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Na przestrzeni 20 lat w Sztabie Policji służbę pełniło ponad 111 funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Obecny stan etatowy, to 28 policjantów oraz 6 pracowników cywilnych pracujących w Zespołach: Operacyjnym, ds. Zarządzania Kryzysowego, Organizacji Służby, ds. Obronnych oraz Zintegrowanym Stanowisku Kierowania.

W 1999 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podjęto decyzję o utworzeniu na wzór sztabów wojskowych struktur sztabowych KWP. Z uwagi na szerokie spektrum działania Policji niezbędnym było utworzenie w jej szeregach komórek, które stanowić będą tzw. ogniwo pomocnicze dla Komendantów Wojewódzkich. Do pracy w Sztabie powołani zostali funkcjonariusze pełniący służbę w innych komórkach KWP zs. w Radomiu. Kierowanie nowo powstałą komórką powierzono doświadczonym funkcjonariuszom, na przestrzeni lat 1999-2019 byli to: podinsp. Grzegorz Węsek, mł. insp. Marian Skrzypowski, mł. insp. Edward Kirylak, insp. Marek Dzięcioł i obecnie szefujący Sztabowi - mł. insp. Tomasz Maluszczak. Zastępcami Naczelnika byli: mł. insp. Bogusław Sitarski, insp. Kazimierz Wojdyło, podinsp. Mariusz Frańczuk, mł. insp. Piotr Sieczkowski, mł. insp. Tomasz Maluszczak, mł. insp. Mirosław Majstrak i obecnie podinsp. Michał Pawliński – obecnie.

Pierwsze lata działalności Sztabu Policji to proces tworzenia w oparciu o istniejące przepisy prawa procedur oraz wypracowywanie kierunków działalności komórki sztabowej. W tym zakresie niezbędnym było również podjęcie współpracy z nowo tworzonymi komórkami sztabowymi KWP w kraju oraz podmiotami pozapolicyjnymi. W miarę upływu lat doprecyzowane zostały przepisy prawa umożliwiające realizację postawionych przed Policją zadań, w zakresie zarządzania kryzysowego, spraw obronnych, a także czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie imprez masowych, zgromadzeń i protestów. Znaczący wkład w proces tworzenia przepisów resortowych z zakresu działalności sztabowej mieli funkcjonariusze pełniący służbę w ich strukturach, w tym również z KWP zs. w Radomiu.

Wdrożenie struktur sztabowych zostało również zainicjowane na terenie jednostek podległych KWP zs. w Radomiu. Koordynację nad działalnością tych struktur objął Sztab Policji KWP
zs. w Radomiu. W chwili obecnej w 4 z 28 jednostek Policji podległych KWP zs. w Radomiu wyodrębnione zostały Wydziały Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu tj. KMP w Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce. W pozostałych jednostkach zadania sztabowe wykonywanie są przez pracowników Wydziałów prewencji poszczególnych Komend Powiatowych Policji. Bezspornym jest fakt, że na przestrzeni minionych lat policjanci oraz pracownicy Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu wpisali się w proces zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza, wykonując powierzone im obowiązki z należytą starannością i oddaniem. Potwierdzeniem tego jest największe od lat zaufanie do Policji.

Z okazji przypadającego jubileuszu odbyło się uroczyste spotkanie byłych i obecnych policjantów oraz pracowników cywilnych Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu. Wśród obecnych gości znaleźli się m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego mł. insp. Dariusz Krzesicki oraz były Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. w stanie spoczynku Rafał Batkowski. Naczelnik Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu mł. insp. Tomasz Maluszczak rozpoczynając uroczystość przywitał, a następnie przedstawił wszystkich obecnych gości. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Dariusz Krzesicki, zabierając głos podziękował za profesjonalizm oraz zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa na terenie garnizonu. Ponadto insp. Rafał Batkowski w swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę Sztabu Policji zs. w Radomiu w procesie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza. Uczestnikom spotkania pokoleń wręczone zostały okolicznościowe szkice upamiętniające 20-lecie Sztabu Policji KWP zs. w Radomiu.

To już trzecie spotkanie w ramach obchodów jubileuszu powstania Sztabu Policji, poprzednie odbyły się kolejno w X i XV rocznicę.

Autor: kom. Tomasz Ornat