Stowarzyszenie Grup Rekonstrukcji Historycznej Policji II RP - Posterunek Policji w Radomiu z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zorganizowali tematyczną dioramę, którą mogli zobaczyć uczestnicy wystawy historycznej „MILITARIA”. Wśród rekonstruktorek wcielających się w rolę starszego przodownika Policji Państwowej kobiecej znalazła się także mł. asp. Ewa Jaworska z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

Wystawa MILITARIA, to wspólna praca wielu ludzi. Tworzą ją pasjonaci historii, przyjeżdżający do Lublina z całej Polski, kolekcjonerzy, rekonstruktorzy, badacze dziejów, stowarzyszenia historyczne, instytucje muzealne, modelarze, autorzy programów, portali i publikacji historycznych oraz przedstawiciele firm z odzieżą i wyposażeniem militarnym.

W swoistym kompendium dla współczesnych polskich patriotów, których łączy wspólne pochodzenie, jedność historyczna, umiłowanie do tradycji i poszanowanie tożsamości narodowej - przedstawiciele radomskiego stowarzyszenia rekonstruktorów Policji II RP prowadzili żywą lekcję historii nie tylko dla zainteresowanych dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.

Członkowie grupy występowali w mundurach Policji Państwowej, na tle przygotowanej z własnych zbiorów dioramy - Posterunek Policji Państwowej. W skład grupy rekonstrukcyjnej wchodzą m.in. podinsp. w st. spocz. Krystyna Sobańska-Stępień z KWP w Lublinie - wiernie odtwarzająca sylwetkę pierwszej i jedynej Komendant Policji kobiecej kom. Stanisławy Filipiny Paleolog oraz mł. asp. Ewa Jaworska z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu - odtwarzająca sylwetkę starszego przodownika Policji Państwowej kobiecej. Rekonstruktorzy prezentowali wyposażenie i umundurowanie funkcjonariuszy na przestrzeni 100 lat, przy czym z pasją przybliżali historię i wyjaśniali pojawiające się wątpliwości licznie odwiedzającym stoisko.

Opr. Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu/EJ