Kilka pytań o Bitcoin

Popularność Bitcoin rośnie z roku na rok i nie ma się czemu dziwić, ponieważ coraz więcej firm, przedsiębiorstw i inwestorów decyduje się dać szansę kryptowalucie. Początkiem znacznego wzrostu popularności był rok 2014 w którym firmy takie jak Dell i NewEgg zdecydowały się wprowadzić płatności za pomocą Bitcoina. Dołączyła również Wikipedia oferując możliwość dotacji w postaci bitcoinów. Sama popularność to jednak nie wszystko, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które często zadają sobie początkujący użytkownicy tej kryptowaluty przeglądając wiadomości Bitcoin.

Kto jest właścicielem i kto kontroluje Bitcoin?

Nikt nie kontroluje sieci Bitcoin oraz Bitcoin nie ma swojego właściciela. Można powiedzieć, że Bitcoin należy do tego, który go posiada, w rozumieniu uczestników podłączonych do Blockchain, czyli sieci komputerów wymieniających informacje o transakcjach w ramach Bitcoin. Nie można jednak stwierdzić, że cała sieć należy do jednej osoby lub jednego przedsiębiorstwa. To sieć zdecentralizowana, więc nie ma o tym mowy. Jeśli natomiast rozważamy to pytanie w kwestii tego kto stoi za stworzeniem Bitcoina to patrząc z historycznej perspektywy jest to osoba o kryptonimie Satoshi Nakamoto.

Jak zakupić lub zdobyć Bitcoin?

Sposobów jest kilka. Można użyć specjalnych stron, tzw. giełd gdzie inni użytkownicy oferują sprzedaż i kupno bitcoinów za wybrane przez nich kwoty, kurs Bitcoin znacznie wpływa na to jaka będzie ostateczna cena zakupu. Można też po prostu zyskać bitcoiny za sprzedaż towarów lub usług albo wymienić swoje bitcoiny z innym użytkownikiem bez używania pośredników. Ostatnią możliwością jest wydobywanie tej kryptowaluty. Wymaga to jednak posiadania dużej mocy obliczeniowej komputera i dużo zainwestowanego czasu na jego wydobycie. Co oczywiście przekłada się na koszty związane z energią elektryczną, więc nie każdy może pozwolić sobie na takie pozyskiwanie bitcoinów i zwykle tylko duże firmy są gotowe na takie inwestycje.

Czy można zaufać Bitcoin?

Niezaprzeczalną zaletą Bitcoin jest jego przejrzystość. Nikt nie jest w stanie kontrolować ani manipulować tym co dzieje się w protokole Bitcoin, z uwagi na to, że posiada on zabezpieczenia kryptograficzne. Nie ma więc możliwości „dodrukowania” lub dodania nowych Bitcoinów i ich ilość jest stała, wynosi 21 milionów. Warto jeszcze dodać, że sieć Bitcoin zawiera otwarty kod źródłowy, więc programiści z całego świata mogą przyjrzeć się temu jak skonstruowana jest sieć, ale nie mogą sprawdzić jej zawartości, wszystko dzięki zaawansowanym systemom kryptograficznym.