Biorąc pod uwagę budowę swojego pierwszego domu, liczymy na to, że koszty nie będą ogromne. Zależą one w dużym stopniu, od tego jaki projekt oraz wykonawca zostaną wybrane. Kierując się budżetem, warto wziąć pod uwagę projekty małych i tanich domów z kosztorysem. Jak zaoszczędzić na budowie i wybrać optymalnie?

Projekty domów z kosztorysem – jaki system będzie odpowiedni?

W przypadku domu taniego w budowie mamy do wyboru trzy systemy realizacji: generalnego wykonawcy, system gospodarczy lub samodzielne wykonanie większość prac. Oczywiście w każdej metodzie znajdą się zarówno wady, jak i zalety. Decydując się na generalnego wykonawcę, na pewno oszczędzimy sporo czasu, jednak nie koniecznie będzie to tanie rozwiązanie. Jeśli zależy nam na tym, by budowa domu była, to wykonując większość prac samemu, z rodziną i znajomymi zdecydowanie zaoszczędzisz. Jednak system ten polecany jest osobom posiadającym wiedzę budowlaną. Przy systemie gospodarczym i generalnym wykonawcy możemy zatrudnić inspektora nadzoru, który będzie kontrolował postęp prac, jakość wykonania i koszty.

Jeśli zależy nam na zniżkach w sklepach budowlanych, to generalny wykonawca będzie na pewno odpowiednią osobą, do której powinniśmy się zwrócić. Skróci to także czas budowy, jednak należy pamiętać o tym, że konieczne będzie płynne finansowanie inwestycji. W przypadku samodzielnego wykonywania prac możesz rozłożyć wszystko w czasie, mają na uwadze aktualne możliwości finansowe. Warto wiedzieć o tym, że długotrwała ekspozycja konstrukcji na warunki atmosferyczne może spowodować pogorszenie właściwości materiałów budowlanych, takich jak cegły, wiążąca je zaprawa czy drewniana więźba dachowa.

Projekty domów z kosztorysem - jakie rozwiązania wybrać, by dom był tani w budowie?

Budując dom mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań, na przykład w kwestii sadowienia fundamentów. Możemy zrobić to tradycyjnie bądź na płycie fundamentowej. Na nasze decyzje mają wpływ warunki gruntowe, ale także koszty budowy. Gdy zastosowanie płyty fundamentowej nie jest koniecznością, warto podjąć decyzję w konsultacji z wykonawcą. On doradzi w kwestii stropów i wyboru materiału, z którego powstanie dom.

Wybierając projekty domów parterowych tanich w budowie, należy zwrócić uwagę na bryłę domu. Jeśli posiada ona prosty, kwadratowy lub prostokątny rzut to daje nam gwarancję, że taki budynek będzie zdecydowanie tańszy w wykonaniu. Takie rozwiązania możesz sprawdzić tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/. Skomplikowane i nieregularne bryły są dość kosztowne. Poza tym każdy narożnik to dodatkowy mostek termiczny, którym będzie uciekać ciepło z budynku i w ten sposób koszty jego utrzymania również będą zdecydowanie większe.

Na koszt budowy domu wpływa także wybór dachu. Powszechna opinia mówi, że najtańszy do wykonania dach to dach płaski. Jednak trzeba brać pod uwagę ryzyko niefachowego wykonania takiego dachu, a to w konsekwencji doprowadzi do licznych, trudnych do zlokalizowania przecieków. Niestety taki problem dotyczy zarówno bloków, ale również ma miejsce w nowo wybudowanych domach.

Możesz wynająć specjalistów w tej dziedzinie, jednak wiąże się to z drogim kosztem wykonania. Użyją oni na pewno najlepszych materiałów dostępnych na rynku, które nie należą one do najtańszych. Ekonomiczniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wybór dachów dwuspadowych. Gwarantują one duży kąt nachylenia, który zapewni dobre odprowadzenie wody. Dodatkowo do jego założenia wykorzystuje się mniejszą ilość połączeń, więc potrzebnych jest także o wiele mniej akcesoriów dachowych.

Projekty domów z kosztorysem a koszty prac wykończeniowych

Koszty prac wykończeniowych wynoszą zazwyczaj 25-40% kosztu całej budowy. Jeśli zależy nam na ich zmniejszeniu, to powinniśmy zdecydować się na raczej standardowe wykończenie i wyposażenie. Projekty domów z kosztorysem zawierające szczegółowe plany na pewno będą przydatnym narzędziem przy doborze elementów wykończenia. Wybierając materiały ociepleniowe, miej na uwadze parametry oraz jakość wykonania.

Projekty domów z kosztorysem – koszt budowy małych i tanich domów