Policja Płock: Grupa SPEED - kolejny tydzień na mazowieckich drogach
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia nie tylko braku opanowania pojazdu, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku, lecz w istotny sposób wpływa na rodzaj doznanych obrażeń.
Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj poprzez naruszenie przez kierujących obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna prędkość. To właśnie z tego powodu, każdego roku, kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka.
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana m.in. z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, ustępowaniem pierwszeństwa przejazdu, prawidłowym wyprzedzaniem. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, w mazowieckiej komendzie działa grupa SPEED.
Do jej zadań należy w szczególności ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych.
Przez ostatni tydzień (6-12 grudnia) policjanci grupy SPEED przeprowadzili 536 kontroli pojazdów, ujawnili 542 wykroczenia, z czego 395 to przekroczenia prędkości. Nałożyli 472 mandaty, zatrzymali 28 dowodów rejestracyjnych, 6 nietrzeźwych kierujących i 3, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym.
Apelujemy do kierujących pojazdami o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
Komenda Miejska Policji w Płock,
mazowiecka.policja.gov.pl
mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/37240,Grupa-SPEED-kolejny-tydzien-na-mazowieckich-drogach.html
Ostatnie Artykuły

Jak utrzymać zdrowie przez cały rok? Znaczenie systematycznej opieki medycznej

Płock wymieni przystanki. Zmiany obejmą ponad jedną trzecią sieci

Rodzinne czytanie i poezja. Książnica Płocka szykuje trzy spotkania

HECA 2026 w Płocku - trzy dni teatru, ruchu i finałowej niespodzianki

Szpital po przejażdżce hulajnogą - dwie 14-latki bez kasku

Płocczanie wrócili z medalami mistrzostw Polski w kickboxingu

Sarna wbiegła wprost przed motocykl - 48-latek trafił do szpitala

Procesje pod nadzorem policji - ruch w Płocku i powiecie był pod kontrolą

Hulajnoga elektryczna pod lupą - 212 zdarzeń i 74 rannych na Mazowszu

Piwa spod płockiego marketu - ucieczka skończyła się atakiem na policjantkę

Dwie chwile nieuwagi w Płocku i powiecie skończyły się w szpitalu

Policjanci z Płocka pilnowali rajdu w Słupnie - dzieci dostały lekcję bezpieczeństwa

Sekundy dzieliły policjantów od tragedii nad Wisłą w Płocku

Płoccy policjanci ewakuowali ludzi i sprzęt z płonącej hali przy Rembielińskiego
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura WIF w Płocku - kontakt, godziny i zakres działania
- Parafia św. Jadwigi Królowej w Płocku - kontakt, sakramenty, historia
- Nadzór Wodny w Płocku - kontakt, kompetencje i zgłaszanie awarii
- Miejski Zarząd Dróg w Płocku - kontakt, zgłoszenia awarii, strefa parkowania
- Związek Gmin Regionu Płockiego - kontakt, gminy członkowskie i programy odpadowe
- I Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Płocku - kontakt, złożenie pisma, dostępność
