UM Płock: Patriotyczne uroczystosci w lutym

3 min czytania

Zapraszamy do działu Kultura, w którym znajdą Państwo zapowiedzi ciekawych imprez, relacje i zdjęcia z wydarzeń kulturalnych, recenzje, szczegółowy miesięczny kalendarz imprez oraz ramowy plan wydarzeń na cały rok. Prezentujemy ofertę nie tylko płockich placówek kultury, ale także ciekawe wydarzenia z regionu. Mamy nadzieję, że zamieszczone informacje pomogą Państwu w wyborze propozycji dla siebie i atrakcyjnym oraz twórczym spędzaniu wolnego czasu.

Zapraszamy mieszkańców Płocka do udziału w uroczystościach patriotycznych związanych z 80. Rocznicą Wywózki Polaków na Wschód oraz rocznicą deportacji Żydów z getta do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie.

Obchody 80. Rocznicy Wywózki Polaków na Wschód odbędą się w piątek 7 lutego:

  • o godz. 12.00 na cmentarzu katolickim przy al. Kobylińskiego,
  • o godz. 13.00 na cmentarzu komunalnym przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie

w uroczystościach wezmą udział uczniowie płockich szkół, kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

W 1940 roku władza radziecka zrealizowała trzy deportacje Polaków zorganizowane na niespotykaną do tej pory skalę. 10 lutego 1940 roku - data, która głęboko zapadła w pamięć mieszkańców wschodnich kresów II Rzeczypospolitej. Na rozkaz Stalina rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków na Syberię. NKWD deportowało blisko 140 tys. Polaków z kresów wschodnich II RP. Wywózka odbyła się do różnych miejscowości - od półwyspu Kola po Czukotkę, od Workuty, Norylska, leżących za kołem podbiegunowym, po Kazachstan, Ałtajski Kraj, Krasnojarski Kraj, Jakucję, Kołymę, Magadan, Chabarowsk i inne miejsca. Strona polska szacuje, deportacje na około 750 tysięcy, a niektóre źródła mówią nawet o 1 mln 300 tys. ludzi. Wielu młodych Polaków siłą wcielono do Armii Czerwonej i do stroj- batalionów”. Polaków skazywano na wieloletnie pobyty w sowieckich łagrach, odpowiednikach niemieckich obozów koncentracyjnych, zgrupowanych w rozległej sieci GUŁAGÓW administrowanych przez NKWD, zlokalizowanych w nieprzyjaznych strefach klimatycznych, gdzie więźniowie w strasznych warunkach wykonywali przymusową, niewolniczą pracę.

Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie jest wyrazem pamięci i hołdu dla Rodaków, którzy cierpieli i stracili życie na nieludzkiej ziemi.

**Obchody 79. Rocznicy Wywózki Żydów z Płocka do do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie odbędą się na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza w piątek 21 lutego 2019 rok o godz. 12.
**

Holocaust płockich Żydów dotyczył społeczności żydowskiej w Płocku, która należała do najstarszych w Polsce. We wrześniu 1939 r. Żydzi stanowili około 30% ludności miasta. We wrześniu 1940 r. hitlerowcy utworzyli getto, do którego przesiedlali Żydów także z okolic Płocka. Likwidacja getta rozpoczęła się 21 lutego 1941 r. i trwała do 1 marca. Większość (około 6000) trafiła do obozu KL Soldau w Działdowie, a dalej do około 20 miejsc w ówczesnym dystrykcie radomskim w Generalnym Gubernatorstwie. W wyniku Holocaustu zostało zamordowanych w sumie około od 8000 do 11.000 (różne źródła) płocczan narodowości żydowskiej.

plock.eu/pl/aktualnosci_kulturalne/details/article,11004,1,1.html

Autor: krystian