UM Płock: Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego…

3 min czytania

…pod takim hasłem prowadzona jest kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich, która podkreśla znaczenie współpracy środowiska samorządowego, wzmacnia poczucie wspólnotowości i wskazuje, że członkostwo w Związku przynosi korzyści płynące ze współdziałania pomiędzy miastami.

Jest to szczególnie ważne w tym roku, w którym obchodzimy rocznicę 30-lecia samorządu terytorialnego. Przypominamy, że 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym, która została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.
Na stronie internetowej miasta.pl będą przedstawiane informacje o najważniejszych działaniach i inicjatywach legislacyjnych, które ZMP podejmie w najbliższych miesiącach.

Do Związku Miast Polskich należy aktualnie 328 miast, najwięcej w jego powojennej historii.

Przedstawiciele wszystkich miast są zaproszeni na doroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP, które odbędzie się we Wrocławiu w terminie 5-6 marca. Oprócz czynności statutowych i podsumowania aktywności Związku w minionym roku, jednym z ważniejszych tematów konferencji programowej w ramach Zgromadzenia Ogólnego we Wrocławiu będą Samorząd miejski liderzy zmian w Trzydziestoleciu wolnej Polski” oraz Możliwości rozwoju miast a rosnące obciążenia finansowe”.

Warto wiedzieć, że tylko w latach 2004 2018 wydatki na inwestycje poniesione przez samorządy wyniosły 494 miliardy zł i były wielokrotnie wyższe od tych, ponoszonych przez władzę centralną. Ze względu na ograniczoną pomoc z budżetu państwa władze miast i gmin same szukają środków na finansowanie swojej działalności. I robią to skutecznie! W ostatnich latach lokalni gospodarze pozyskali ze środków unijnych ponad 170 mld zł!

- Także w Płocku wiele przedsięwzięć zarówno inwestycyjnych, jak i tzw. projektów miękkich” polegających m.in. na zdobywaniu nowych kompetencji i umiejętności, zostało zrealizowanych dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Rosnące wydatki na edukację, opiekę zdrowotną i społeczną oraz na gospodarkę odpadami, a także na bieżące potrzeby nie są nawet w połowie pokrywane przez wpływy z podatków. Bez większego wsparcia budżetu centralnego samorządy stracą możliwość realizacji dalszych inwestycji, rozwoju miast i gmin. Przyczyni się to także do drastycznego pogorszenia jakości usług publicznych i jakości życia.

Dlatego jako Związek Miast Polskich apelujemy o zwiększenie zaangażowania budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia, tak aby nie obciążać tym zobowiązaniem samorządów, a tym samym mieszkańców polskich miast oraz o zrekompensowanie ubytków we wpływach jednostek samorządu terytorialnego z udziałów w podatku PIT.

W poczuciu odpowiedzialności za dalszy los najbardziej udanej z polskich reform ustrojowych, za utrzymanie zdolności kreowania przedsięwzięć rozwojowych, zmierzających do poprawy jakości życia mieszkańców gmin, miast, powiatów i regionów, niezbędne jest:

  • zrekompensowanie ubytków we wpływach JST z udziałów w podatku PIT,

  • zwiększenie wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia.

Jako lokalne społeczności powinniśmy walczyć o swoją lepszą jakość życia!
więcej informacji

plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,11055,1,1.html

Autor: krystian