Wśród technologii stosowanych w przemyśle jedną z najważniejszych jest automatyzacja produkcji – przez wielu uważana za wyznacznik nowoczesności. Choć pojęcie nowoczesności funkcjonuje przynajmniej od czasów rewolucji przemysłowej, to wraz z różnymi pomysłami na automatyzację zmieniało się jego rozumienie. Nie powinno więc dziwić, że obecnie za nowoczesne uznaje się technologie wykorzystujące coraz doskonalsze rozwiązania obróbki CNC – czyli skomputeryzowanej kontroli urządzeń numerycznych.

Obróbka CNC i jej pierwowzór

Mało kto pamięta już programowanie komputerów i maszyn za pomocą perforowanych kart. Był to system, który stał się pierwowzorem późniejszego elektronicznego zapisu informacji – otwory w odpowiednich miejscach były instrukcją dla maszyny w kodzie binarnym. Jeszcze mniej osób wie, że taki sposób kodowania informacji powstał już na początku XIX wieku za sprawą Josepha Marie Jacquarda, który wynalazł pierwszą maszynę wykorzystującą dziurkowaną kartę. Pierwsze maszyny numeryczne wykorzystywane w przemyśle były dostosowane do wykonywania jednego ruchu – nie miały możliwości przeprogramowania. Dopiero wprowadzenie mikrokomputerów umożliwiło obróbkę CNC, czyli sterowaną komputerowo. Jakie są jej zalety?

Obróbka CNC: maszyny, które można wykorzystywać w różnych projektach

Niewątpliwą zaletą obróbki CNC jest to, że te same urządzenia mogą służyć do produkcji części samochodowych i innych elementów z metalu lub dowolnego obrabianego tworzywa. Warto wiedzieć, że obróbka CNC to nie tylko docinanie, wiercenie czy frezowanie materiałów - to także druk 3D. Narzędzia w maszynach do obróbki CNC są tak zaprojektowane, by mogły wykonywać ruch pozwalający na pożądane ukształtowanie materiału bez udziału człowieka. W zakładach takich, jak ten: https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka produkuje się nie tylko narzędzia czy elementy konstrukcyjne, ale także części samochodowe – wymagające wielkiej precyzji wykonania i całkowitej powtarzalności. Taka technologia zapewnia zakładom produkcyjnym oszczędność na ciągłej zmianie maszyn, a klientom – doskonale funkcjonujące i bezpieczne urządzenia i samochody.

Czym jest obróbka CNC?