Automatyczne nawadnianie ogrodu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem szczególnie, kiedy nie ma nas w domu lub posiadamy naprawdę dużą powierzchnię do podlania. Ręczne i codzienne podlewanie podczas suszy może być uciążliwe i długotrwałe. Poniżej dowiesz się o najważniejszych kwestiach związanych z automatycznym nawadnianiem ogrodu.
Wady i zalety systemu nawadniania
Automatyczny system nawadniania ogrodu to nie tylko wygoda dla właścicieli. Dzięki dobrze dobranemu sposobowi nawadniania, woda trafi bezpośrednio do potrzebujących roślin. W ten sposób zagwarantujemy sobie lepszej jakości plony oraz ładniejsze rośliny ozdobne. Warto również zaznaczyć, że dzięki temu zaoszczędzimy również na wodzie.
Ilość wody, którą wykorzystujemy do ręcznego podlewania roślin jest znacznie większa, niż w systemach automatycznych. Możemy zaoszczędzić nawet do 70%. Zależy to jednak od tego, jak zaprogramujemy nasz system i w jaki sposób rozprowadzona została instalacja. Jednak w każdym przypadku i tak zaoszczędzimy na wodzie. Warto jednak wspomnieć o wadach takich instalacji. System nawadniający musi być regularnie sprawdzany oraz konserwowany. Zdarza się, że rury będą się zatykać. Niektóre system są również kosztowe, a cena instalacji może być wysoka. Dlatego warto dobrze przeanalizować rynek i wybrać dla nas najodpowiedniejsze rozwiązanie.
Z czego składa się system nawadniający?
Rodzajów systemów nawadniających jest dość sporo. Najpopularniejszych chyba rozwiązaniem jest nawadnianie ogrodów kropelkowe, jednak nadal często osoby decydują się również na system zraszaczy. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak warto pamiętać, że podstawowe elementy tych instalacji są takie same.
Systemy nawadniające składają się z rur zasilających albo węży doprowadzających wodę z ujęcia do emiterów (czyli zraszaczy albo kroplowników). Warto wspomnieć również o sterownikach. Możemy się spotkać z modelami bardziej zaawansowanymi, które pozwalają nam na dopasowanie odpowiedniego czasu oraz ilości nawadniania każdej rośliny. Jeżeli posiadamy długi system nawadniania, warto wyposażyć go w pompę, które pozwoli nam dostarczyć wodę na cały ogród. Jest to bardzo ważne zarówno w przypadku, kiedy podlewam cały trawnik, jak i również, kiedy nawadniamy rośliny uprawne i warzywne.
Nawadnianie kropelkowe
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala na rozprowadzenie instalacji po całym ogrodzie. Doprowadza ona wodę do korzeni każdej rośliny. Świetnie więc sprawdza się w przypadku grządek warzywnych. Dzięki nawadnianiu kropelkowym możemy zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. W tym przypadku zużywamy bardzo mało wody, ponieważ pojedyncze krople wnikają bezpośrednio do korzeni. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie jest kosztowne.
Zraszacze stałe
Ten system nawadniania nie może chodzić przez cały dzień. Można go włączać jedynie wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Jest to spowodowane tym, że doprowadza on wodę na liście roślin. Zraszacze wykorzystują również więcej wody niż system kropelkowy. Warto jednak w niektórych przypadkach zdecydować się na stałe zraszacze. Kiedy? Najlepiej wtedy, gdy zależy nam na regularnym podlewaniu całego trawnika albo jeśli nasze rośliny są rozproszone po całym ogrodzie. Możemy wykorzystać jeden zraszacz albo stworzyć z nich cały system podlewania, Wybór zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy.