Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Płock

 

 Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku realizuje projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację projektu ERASMUS+ .

W ramach projektu we wrześniu 2020 roku uczniów Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku brali udział w praktykach zawodowych. Miejscem praktyk była piękna, atrakcyjna
i interesująca Grecja. Młodzież wraz z opiekunami przebywała w hotelu Golden Sun
w malowniczej Nea Masangali, w historycznym i administracyjnym regionie Tesalii w Grecji. Trwająca dwa tygodnie niezwykła przygoda dla 64 uczniów technikum stała się okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności w różnych dziedzinach: branży rolniczej, weterynaryjnej,  informatycznej, żywieniowej i hotelarskiej. 

Młodzież poza zdobywaniem doświadczenia zawodowego poznała też grecką kulturę, historię, przyrodę, kuchnię i obyczaje. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili m.in. przepiękną wyspę Skiathos z jej oryginalną, zabytkową zabudową; zwiedzili „zawieszone między niebem a ziemią” Meteory, które od 1981 r. znajdują się na liście zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie odwiedzili też pracownię ikon, w której dowiedzieli się, jak w tradycyjny sposób pisze się ikony bizantyjskie oraz zwiedzili  miasteczko w górach – Stary Pantaleimon, gdzie w małym sklepiku odkrywali nowe smaki
z otaczających go lasów – miód z kasztana, z owoców koumaro czy grecką tradycyjną herbatę. Dodatkowo wybrali się do Litochoro, gdzie brali udział w pieszej wędrówce  wąwozem prowadzącym do niedużego wodospadu, a następnie do Platamonas, w którym była możliwość obejrzenia malowniczej mariny. Wieczorami odbywały się spotkania integracyjne, w czasie których młodzież mogła nauczyć się greckich tańców, posłuchać koncertu greckiego zespołu oraz zintegrować z młodzieżą z innych grup. Wolne chwile uczniowie spędzali na plaży, ciesząc się wspaniałą pogodą.

Dwutygodniowe praktyki w Grecji to wspaniałe doświadczenia i wrażenia, za które serdecznie dziękujemy Powiatowi Płockiemu oraz organizatorom, którzy przyczynili się do zorganizowania praktyk.