Okres letni jest dla wielu czasem beztroski, rozluźnienia, radości, wyjazdów na upragnione wakacje, jednak pamiętajmy, że złodzieje nie mają urlopu! A okres wakacji to często czas, kiedy kradną najwięcej!

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni doszło do serii kradzieży. Kilka dni temu młoda mieszkanka Pionek poinformowała policjantów o kradzieży. Sprawca wykorzystując jej nieuwagę, gdy ta odpoczywała nad wodą, ukradł jej torebkę. Policjanci z Pionek zatrzymali 65-latka. Grozi mu do 5 lat więzienia. Kilka dni temu z posesji w miejscowości Łyse skradziono motocykl suzuki, który złodzieje ukryli w słomie, w jednym z budynków gospodarczych. Policjanci z posterunku w Łysych, wspólnie z funkcjonariuszami z komisariatu w Myszyńcu zatrzymali do sprawy dwóch podejrzanych. W Ostrołęce w połowie lipca skradziono natomiast dwa rowery dziecięce. Policjanci szybko ustalili sprawcę kradzieży…12-letniego ostrołęczanina. Matka chłopca sprzedała skradziony rower w lombardzie.

Warto pamiętać, że często to od nas zależy, czy staniemy się ofiarą złodzieja. Niejednokrotnie przestępcy  obserwują swoje ofiary, poznając ich codzienne rytuały, czy przyzwyczajenia, ale częściej korzystają z nadarzającej się okazji. Wykorzystują nieuwagę osób, chwilową nieobecność, pozostawione bez nadzoru mienie, czy chociażby niezamknięte okno lub drzwi do mieszkania.

W ciągu 7 miesięcy tego roku w garnizonie mazowieckim stwierdzono 2576 kradzieży, to jest o 250 więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

W tym roku najczęściej łupami złodziei były:

- pieniądze,

- rowery,

- pojazdy, w tym samochody, motocykle, skutery oraz części motoryzacyjne

- dokumenty (dowody osobiste, legitymacje),

- biżuteria i wyroby jubilerskie,

- artykuły elektrotechniczne, w tym elektronarzędzia

- artykuły elektryczne i elektroniczne, a zwłaszcza telefony komórkowe, odtwarzacze, kamery, aparaty fotograficzny, telewizory

- torebki, teczki, torby podróżne, walizki.

Bądźmy uważni podczas urlopów i wyjazdów, aby pozostawione mienie, było prawidłowo zabezpieczone, dokładnie zamykajmy okna, drzwi, czy posesje. Członków rodziny lub osoby zaufane poprośmy, aby odwiedzali nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności. Ostrożnie zamieszczajmy informacje na portalach społecznościowych, aby w ten sposób nie dać wskazówek złodziejom.

Szczególną czujność zachowajmy przed wpuszczeniem nieznajomych osób do  domu. Upewnijmy się co do tożsamości osób, które pod różnymi pretekstami chcą wejść do środka. Dzieci uczmy dyskrecji, aby nie przekazywały osobom obcym informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Korzystajmy z zabezpieczeń technicznych, takich jak alarmy, monitoring, czy videodomofon.

Unikajmy zatłoczonych miejsc, ponieważ może to ułatwić dostęp do naszych kluczy i pieniędzy znajdujących się w torebkach, czy bagażach. Dbajmy o to co mamy, nie dajmy się okraść.

Autor: sierż. szt. Agnieszka Matysiak