Jeśli zamierzasz kupić rolety, dobrze dobierz je do wnętrza. Kolor, który sprawdzi się w kuchni, niekoniecznie będzie dobrze wyglądać w salonie czy sypialni. Podpowiadamy, jakie rolety będą pasować do różnych pomieszczeń.

Jak dobrać rolety do wnętrza?

Jak dobrać kolor rolet do stylistyki wnętrza?

Zanim zdecydujesz się na konkretną kolorystykę, wybierz sam rodzaj rolet. Na rynku dostępne są rolety dzień/noc, rzymskie i zwykłe. Na przykład rolety z Białegostoku dopasujesz do każdego rodzaju okna i pomieszczenia. A dodatkowo możesz liczyć na ich szybki montaż i serwis. 

Jeśli chodzi o wybór koloru rolet, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Śmiało możesz zaszaleć, jednak weź pod uwagę pewne niuanse barw związane z ich podziałem. 

Barwy zimne (zieleń, fiolet i błękit) sprzyjają wycieczeniu i koncentracji, natomiast barwy ciepłe (czerwień, pomarańcz i żółć) ożywiają wnętrze i sprawiają, że staje się przytulne. 

Oczywiście warto zwrócić uwagę na ponadczasowe barwy, takie jak szarości, biel, beże i brązy. One zwykle dobrze komponują się z każdą stylistyką i doskonale podkreślają elegancję aranżacji. 

Monochromatyczne rolety kontra wielobarwne

Jeśli Twoje wnętrze jest utrzymane w jednej kolorystyce, możesz pokusić się o jednobarwne rolety na przykład szare lub białe. Gdy chodzi o te ostatnie, dobrze, aby były przełamane odrobiną innego koloru. Unikniesz wtedy wrażenia monotonii. Jeśli Twoje meble mają gładką fakturę, wybierz rolety o wyrazistej strukturze — na przykład nierównomiernie tkane. Dobrym pomysłem mogą okazać się delikatne desenie takie jak pasy czy geometryczne wzory. 

Natomiast gdy Twoje pomieszczenie jest harmonijne, dobierz do niego odpowiednią barwę rolet. W przypadku żółtych ścian sprawdzą się pomarańczowe rolety. Tylko nie zapomnij powtórzyć ich barwy w dodatkach, takich jak poduszki czy narzuta na sofę. 

Być może lubisz kontrasty? Jeśli tak, zestawiaj barwy jasne z ciemnymi i na odwrót. Kiedy Twoje pomieszczenie jest jasne, wybierz ciemną roletę. Z kolei, gdy we wnętrzu dominuje szarość, granat lub bordo, sprawdzi się roleta biała lub szara. 

Jak dobrać rolety do salonu, sypialni i kuchni?

W sypialni sprawdzą się rolety o jasnych, stonowanych barwach. Postaw na motywy kwiatowe i roślinne. Możesz także zestawić gładkie rolety ze wzorzystymi zasłonami. Stworzysz wtedy ciekawą aranżację okna. 

Salon to serce domu, postaraj się zatem, aby był harmonijny. Jeśli króluje w nim klasyka, rolety powinny być gładkie, w stonowanych barwach. Styl angielski polubi się z delikatnymi wzorami i motywami kwiatowymi. Futurystyczne wnętrza dobrze wyglądają, kiedy dominuje w nich mocny kolor, dlatego zdecyduj się na fioletowe, zielone lub żółte rolety. 

W kuchni sprawdzi się wciąż modna krata lub motywy kwiatowe, które nadadzą wnętrzu optymistyczny charakter. 

Zaciemniające, a może przepuszczające? Jaki typ rolet wybrać?

Dzięki roletom możesz regulować ilość światła wpadającego do wnętrza. Jeśli zależy Ci na wysokim stopniu zaciemnienia, zdecyduj się na rolety z tkanin podgumowanych. To doskonały wybór, kiedy Twoje mieszkanie znajduje się na parterze lub pomieszczenie usytuowane jest od wschodu. W tym ostatnim przypadku intensywne promienie słońca mogłyby już o świcie wybudzić Cię nawet z głębokiego snu. 

Zaciemniające są rolety uszyte z tkanin o ciasnym splocie i w ciemnej barwie. Jeśli natomiast lubisz wnętrza pełne światła, wybierz rolety z delikatnych materiałów i w jasnych kolorach. 

Na jaki sposób montażu rolet warto się zdecydować?

Sposób montażu rolet jest kwestią indywidualną. Jednak wiele zależy od tego, czy wolisz montaż inwazyjny, czy bezinwazyjny. Jeśli chodzi o ten pierwszy, zdecyduj się na rolety w kasecie aluminiowej, które montuje się do ramy okiennej. Przykręca się je za pomocą wkrętów. Drugi typ montażu nie ingeruje w wygląd okna. W jego ramie powstają jedynie drobne otwory. Rolety wolnowiszące nadają się jedynie do okien o wysokich nadprożach. 

Rolety w prowadnicach montuje się do skrzydła okiennego. Ten sposób montażu również jest inwazyjny i wymaga sporych umiejętności. 

Dopasuj roletę do wnętrza i jego stylistyki. Pamiętaj o barwach i ich oddziaływaniu na nastrój i samopoczucie. Dzięki dobrze dobranemu wystrojowi okna jesteś w stanie uzyskać pomieszczenie spójne aranżacyjnie.